Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Nijer'de Fransız Yetkilinin Tutuklandığını Duyurdu

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Nijer'de bir Fransız yetkilinin tutuklandığını duyurdu. Bakanlık, cuntaya yetkiliyi derhal serbest bırakması çağrısında bulundu.

Yayın Tarihi: 13.09.2023 00:33
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Nijer'de Fransız Yetkilinin Tutuklandığını Duyurdu

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Nijer güvenlik güçlerinin, Nijer'deki Fransızların Yurt Dışındaki Danışmanı Stephane Jullien'i 8 Eylül'de gözaltına aldığını bildirdi.

Açıklamada, Jullien'in durumunun yakından takip edildiği, derhal serbest bırakılmasının istendiği belirtildi.

Jullien'in, Fransa ile Nijer arasında yaşanan 'büyükelçi' krizi nedeniyle gözaltına alınmış olabileceği tahmin ediliyor.

FRANSA İLE NİJER ARASINDA 'BÜYÜKELÇİ' KRİZİ

Nijer'de 26 Temmuz'da başa geçen askeri yönetim, 25 Ağustos'ta Fransa'nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte'ye ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanımış ancak Büyükelçi Itte ülkeden ayrılmamıştı.

Fransa, 'askeri cuntanın Fransız elçinin gitmesini talep edebilecek bir otorite olmadığını' açıklamıştı.

Bunun üzerine Nijer Dışişleri Bakanlığı, 31 Ağustos'ta Fransa Dışişleri Bakanlığına gönderdiği notada, Büyükelçi Itte'nin dokunulmazlığının kaldırıldığını ve sınır dışı edileceğini duyurmuştu.

Notadan sonra Fransa'nın Niamey Büyükelçiliği etrafında sıkı güvenlik önlemleri alınmış ve elçiliğe girip çıkan araçlar Nijer güvenlik güçleri tarafından kontrol edilmeye başlanmıştı.

Aynı şekilde Fransız askerlerinin konuşlu olduğu başkentteki Niamey 101 isimli hava üssü etrafında da güvenlik artırılmıştı.

Viyana Sözleşmesi'nin sağladığı diplomatik dokunulmazlık uyarınca Fransa'nın Niamey Büyükelçiliğine giremeyen askeri yönetimin, dokunulmazlığını iptal ettiği Büyükelçi Itte'yi elçilik binası dışında 'yakalamak' istediği biliniyor.

Hala Nijer topraklarında bulunan Büyükelçi Itte'nin tam olarak nerede olduğu ise bilinmiyor.

NİJER'DEKİ DARBENijer'de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker, yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz'da CNSP isimli geçiş hükümetinin başına geçmişti.

CNSP, 7 Ağustos'ta Lamine Zeine'yi başbakan olarak atamış, 10 Ağustos'ta asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıklamıştı.

Fransa ile Nijer arasındaki diplomatik kriz büyüyor

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Nijer'de bir Fransız yetkilinin tutuklandığını duyurdu. Bakanlık, cuntaya yetkiliyi derhal serbest bırakması çağrısında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, X platformunda, yurt dışındaki Fransız vatandaşlarının danışmanı Stephane Jullien'in geçen Cuma günü tutuklandığını söyledi ve 'derhal serbest bırakılması' çağrısında bulundu.

MACRON TEHLİKEYİ GÖRMEZDEN GELDİFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ağustos ayında büyükelçilere hitaben yaptığı konuşmada, Fransa'nın Nijer'deki büyükelçisinin ayrılmasının istenmesine rağmen görevinde kalacağını söylemiş ve cuntaya karşı durmanın tehlikeli olabileceği yönündeki endişeleri göz ardı etmişti.

Dışişleri Bakanlığı Jullien'in nerede ve nasıl tutuklandığı ya da Paris'teki yetkililerin Jullien'in nerede tutulduğunu bilip bilmediği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi. Açıklamada sadece Fransa'nın durumu yakından takip ettiği ve Jullien'e herkes için sağlanan korumayı sağlamak üzere 'bütün gücüyle seferber olduğu' belirtildi.

Açıklamada, Fransa Jullien'in 'derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyor' denildi.