Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Fransa'da Korku Yaratan Ölümcül Virüs İngiltere'ye Doğru İlerliyor

Fransa'da tespit edilen ölümcül Kırım-Kongo kanamalı ateşi virüsü İngiltere'ye doğru ilerliyor. Virüsün bulaştığı her 10 kişiden 4'ü ölüm riski taşıyor. Fransız yetkililer virüsün İspanya sınırında tespit edildiğini duyurdu. Virüsün belirtileri Ebola'ya benziyor ve hastalığın aşısı bulunmamaktadır.

Yayın Tarihi: 27.10.2023 13:52
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Fransa'da Korku Yaratan Ölümcül Virüs İngiltere'ye Doğru İlerliyor

Bilim insanları korku yaratan virüsü ilk olarak Fransa'da tespit etti.

Yetkililerin bilgilendirmesine göre virüs yavaş yavaş İngiltere'ye doğru ilerliyor. Tüm Avrupa risk altında olabilir.

ÖLÜMCÜL BİR VİRÜS

Ölümcül Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA), hastaların gözlerinin kanamasına neden oluyor ve İngiltere kıyılarına çıkmak üzere olabilir. Fransa'nın İspanya ile kuzeydoğu sınırındaki Pyrénées Orientales'teki kenelerden yakalandı.

İLK RESMİ AÇIKLAMA YAPILDI

Fransız halk sağlığı yetkilileri bu hafta başında bir güncelleme yayınlayarak şunları söyledi: "Bugüne kadar Fransa'da insanlarda hiçbir yerli vaka (ülkede yakalanan enfeksiyon) tespit edilmedi."

SICAK İKLİMDE YAYILIYOR

Nadir virüs genellikle sıcak iklimlerde bulunur. Bu nedenle Afrika, Balkanlar, Orta Doğu ve Asya gibi yerlerde daha yaygın olarak bulunur.

YAKALANANLARIN ÖLÜM ORANI YÜZDE 40

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre virüsün ölüm oranı yüzde 40 civarında. Virüse yakalananlar arasında ölü sayısı yüksek olsa da, İngilizlerin tarihsel olarak endişelenecek pek bir nedeni yok. İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KAPSAMI GENİŞLETEBİLİR

Fransa'da İlk Kez "Göz Kanatan" Virüs Tespit Edildi

Fransa tarihinde korkunç bir ilk yaşandı… Ülkede ilk kez "göz kanatan" virüs tespit edildi. Fransız yetkililer İspanya sınırında yapılan testler sonucunda virüsün tespit edildiğini duyurdu.
BELİRTİLER EBOLA'YA BENZİYOR
Kırım Kongo kanamalı virüsünü taşıyan kenelerden hastalığın bulaştığı kaydedildi. Uzmanlar küresel ısınma ile birlikte bu kenenin Kuzey Avrupa'ya da yayılabileceğini belirtti. Ebola'ya benzer belirtiler gösteren hastalıkta kas ağrısı, boğaz ağrısı ve kusma öne çıkıyor. Öte yandan burun ve gözde kanamalar da meydana gelebiliyor.
BİR AŞISI OLMAYAN HASTALIK
Bir aşısı olmayan hastalıkta doktorlar öncelikli olarak hastayı hayatta tutmaya çalışıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre hastalığın bulaştığı her 10 kişiden 4'ü ölüyor.