Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Gazze'deki BM Çalışanı ve 8 Çocuk Hayatını Kaybetti!

Gazze'deki İsrail saldırılarında UNRWA personeli ve çocukların hayatını kaybetmesi

Yayın Tarihi: 02.11.2023 17:51
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Gazze'deki BM Çalışanı ve 8 Çocuk Hayatını Kaybetti!

Gazze'deki BM Çalışanı ve 8 Çocuk Hayatını Kaybetti!

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Filistinlilere yardım ve barınak sağlayan önemli bir kurum olarak biliniyor. Ancak ne yazık ki, Gazze'deki İsrail'in saldırıları, UNRWA personelinin hayatlarına mal oldu. Bu acımasız saldırılarda, BM personelinin sayısı 64'e yükseldi. Üzücü bir şekilde, Samir adlı meslektaşımızın da aralarında bulunduğu bu kayıplar yaşandı. Samir, eşi ve tam 8 çocuğuyla hayatını kaybetti.

UNRWA: Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın Önemi

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), 1949 yılında BM Genel Kurulu kararıyla kuruldu. Kuruluş amacı, bölgedeki Filistinli mültecilere yardım etmek ve bayındırlık hizmetleri sunmaktır. Bu ajans, çatışma bölgelerindeki insanlara kucak açarak hayati bir rol oynamaktadır.

UNRWA: Gazze'deki İnsan Kaybı

UNRWA İletişim Direktörü Juliette Touma, UNRWA Genel Komiseri Lazzarini’nin BM Güvenlik Konseyi’ne yapacağı açıklamaları hazırlarken acı haberi aldıklarını belirtti. Meslektaşımız Samir, eşi ve 8 çocuğuyla birlikte bu saldırılarda hayatını kaybetti. Bu acı kayıplarla birlikte, Gazze'de toplamda 64 meslektaşımızı kaybettik. UNRWA, bu değerli meslektaşlarımız olmadan eskisi gibi olamayacak.

Çocukların Acımasız Kaybı

UNRWA’nın Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Amman'dan gerçekleştirdiği video konferans toplantısında, ölenlerin yüzde 70'inin çocuk ve kadın olduğunu belirtti. Çocukları Kurtarın (Save The Children) kuruluşu, Gazze'de sadece üç hafta içinde yaklaşık 3 bin 200 çocuğun hayatını kaybettiğini raporladı. Bu sayı, 2019'dan bu yana dünyanın çatışma bölgelerinde her yıl ölen çocuk sayısını aşıyor.

Sonuç: UNRWA'nın Önemi

UNRWA, Filistinli mültecilere yardım ve destek sağlamak için büyük bir özveriyle çalışan bir kurumdur. Ancak Gazze'deki son saldırılar, bu değerli meslektaşlarımızın hayatına mal oldu. Bu acı kayıplar, UNRWA'nın önemini ve ihtiyaç duyulan desteği bir kez daha vurguluyor. Dünya, bu zor zamanlarda birlik olmalı ve Gazze'deki insanlara yardım etmelidir.