Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Google Hesapları Artık Geçiş Anahtarlarını Tercih Ediyor

Google, kullanıcılarına geçiş anahtarlarını tercih etmelerini öneriyor. Geçiş anahtarları, geleneksel şifrelerin yerine cihazlarınızda yerleşik olarak bulunan pin, yüz veya parmak izi kimlik doğrulamasını kullanmanızı sağlar.

Yayın Tarihi: 11.10.2023 14:09
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Google Hesapları Artık Geçiş Anahtarlarını Tercih Ediyor

Google Hesabında Geçiş Anahtarı Dönemi

Google, kullanıcıların Google hesaplarındaki şifrelerden vazgeçerek, cihazlarınızda yerleşik olarak bulunan pin, yüz veya parmak izi kimlik doğrulamasını kullanan hızlı, güvenli ve şifresiz bir yaklaşım olan geçiş anahtarlarını tercih etmelerini teşvik ediyor. Bugünden itibaren Google, kullanıcılarından varsayılan olarak bir geçiş anahtarı oluşturmaları isteyecek.

Geçiş Anahtarları Nedir?

Geçiş anahtarları, geleneksel parolaları cihazınızın kendi kimlik doğrulama yöntemleriyle değiştirebilmenizi sağlar. Bu şekilde, iPhone'unuzda Face ID'yi, Android telefonunuzun parmak izi sensörünü etkinleştirerek veya bir bilgisayarda Windows Hello ile Gmail, PayPal veya iCloud'da oturum açabilirsiniz. WebAuthn (ya da Web Authentication) teknolojisi üzerine inşa edilen bu sistemde, bir geçiş anahtarı oluşturduğunuzda iki farklı anahtar üretilir: biri hesabınızın bulunduğu web sitesi ya da hizmet tarafından saklanır, diğeri ise kimliğinizi doğrulamak için kullandığınız cihazda saklanan özel bir anahtardır.