Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Greta Thunberg, Londra'da Petrol Şirketleri Protestosunda Gözaltına Alındı

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, Londra'da düzenlenen petrol şirketleri protestosunda gözaltına alındı. Thunberg, petrol şirketlerinin iklim krizine etkilerini reddettiklerini ve mücadeleyi geciktirdiklerini söyledi. Göstericiler, katılımcıların otele girişlerini engellemeye çalıştı ve polis müdahale etti.

Yayın Tarihi: 17.10.2023 22:54
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Greta Thunberg, Londra'da Petrol Şirketleri Protestosunda Gözaltına Alındı

Greta Thunberg, Londra'da Petrol Şirketleri Protestosunda Gözaltına Alındı

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, önde gelen petrol şirketlerinin de katıldığı Energy Intelligence Forum toplantılarına karşı Londra'da düzenlenen protesto gösterisinde gözaltına alındı. Thunberg, 'Bu toplantıyı fiziksel olarak engellemek için bedenlerimizi ortaya koymaktan başka şansımız yok.' dedi.

İklim aktivistleri, petrol şirketlerinin Londra'da gerçekleştirdiği yıllık toplantının yapıldığı Intercontinental Hotel önünde protesto gösterisi düzenledi. Thunberg burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Dünya fosil yakıtlar içinde boğuluyor. Umutlarımız, hayallerimiz ve yaşamımız bir yalan seli tarafından götürülüyor. Fosil yakıt endüstrileri yıllardır iş modellerinin sonuçlarının farkında ancak buna rağmen hiçbir şey yapmadılar.' dedi. Fosil yakıt endüstrisinin iklim krizine etkilerini yıllarca reddederek dikkatleri dağıttığını ve mücadeleyi geciktirdiklerini söyleyen Thunberg, 'Bu toplantıyı fiziksel olarak engellemek için bedenlerimizi ortaya koymaktan başka şansımız yok.' diye konuştu.

Aralarında bakan, yabancı diplomat ve petrol şirketleri yöneticilerinin de bulunduğu katılımcıların otele girişlerini engellemeye çalışan göstericiler yolu kapatma girişiminde bulundu. Eylemcilerin yolu kapatma ve toplantıya gelişleri engelleme çalışmalarına müdahale eden Londra Metropolitan Polisi, Thunberg'in de aralarında bulunduğu 6 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.