Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Hamas, İsrail'e saldırılarla ilgili açıklama yaptı

Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği saldırılarla ilgili açıklama yaptı. İsrail ordusu ise Gazze sınırına tank ve zırhlı araç sevkiyatını sürdürüyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi, çatışmalarda evlerinden ayrılan Gazze Şeridi'ndeki 400 binden fazla kişiyi ve öldürülen yardım çalışanlarını bildirdi. UNICEF ise Gazze'de bir milyon kişinin güvenli bir yeri olmadığını duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Pekin Büyükelçiliği'nde çalışan bir diplomatın saldırıya uğradığını açıkladı.

Yayın Tarihi: 13.10.2023 12:52
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Hamas, İsrail'e saldırılarla ilgili açıklama yaptı

Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği saldırılarla ilgili açıklama yaptı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Kassam Tugayları'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında son 24 saatte 13 rehinenin öldürüldüğü ileri sürüldü. Açıklamada, altı rehinenin kuzey bölgesinin iki farklı noktasındaki saldırılarda, yedi rehinenin ise Gazze'deki üç farklı noktadaki saldırılarda öldüğü belirtildi.

İsrail-Hamas çatışmaları yedinci gününde devam ederken, İsrail ordusu da Gazze sınırına tank ve zırhlı araç sevkiyatını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Abluka altındaki Gazze Şeridi'ni 7 Ekim Cumartesi gününden beri bombardıman altında tutan İsrail ordusu, bir yandan da sınıra yığınak yapıyor. Anadolu Ajansı ekibi, düzinelerce tank ve zırhlı aracın sınır bölgesine sevk edildiğini görüntüledi. Gazze tarafından ise İsrail'in saldırılarına karşılık roketler atılmaya devam ediyor.

İsrail'in Gazze'deki 1,1 milyon kişiye bölgenin güneyine geçme çağrısı yapmasının ardından Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi (OCHA) de bir açıklama yaparak bir haftadır devam eden çatışmalarda Gazze Şeridi'ndeki 400 binden fazla kişinin evlerinden ayrılmak durumunda kaldığını ve 23 yardım çalışanının öldürüldüğünü bildirdi. OCHA, Gazze ve Batı Şeria'daki 1,3 milyon kişiye yardım etmek için de yaklaşık 294 milyon dolarlık yardım çağrısında bulundu. Gazze Şeridi'nden ayrılan kişi sayısının son 24 saatte yüzde 25 arttığını belirten OCHA, mevcut sayının 423 binin üzerinde olduğu bilgisini paylaştı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) da İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde bir milyon kişinin gidecek güvenli yeri olmadığını duyurdu. UNICEF MENA'nın X sosyal medya hesabından konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Gazze'den gelen görüntüler korkunç. Kurbanlar arasında çok sayıda çocuk var. Bir milyon kişinin gideceği güvenli bir yeri yok. Bu kabul edilemez, şiddet derhal son bulmalı."

Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanlığı, Pekin Büyükelçiliği'nde çalışan bir diplomatının saldırıya uğradığını bildirdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in başkenti Pekin'deki İsrail Büyükelçiliğinde görevlinin bir personelin saldırıya uğradığı belirtildi. Saldırının büyükelçilik binası sınırları içerisinde olmadığı kaydedilen açıklamada, durumu stabil olan personelin hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.