Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İkea, Alım Gücünün Düşmesi Nedeniyle Ürün Fiyatlarını Düşürme Kararı Aldı

İkea, alım gücünün düşmesi ve küresel olarak devam eden yüksek enflasyon nedeniyle ürün fiyatlarını düşürme kararı aldı. Şirket, bir dizi üründe fiyat indirimi yaparak önceki yıllardaki fiyat artışlarının zorluğunu telafi etmeyi hedefliyor. İkea'nın perakende satışları yeni bir rekora ulaşırken, tedarik zincirindeki maliyetlerin azalmasıyla fiyat baskısı da azalmış durumda. Şirket, küçük mağaza formatını geliştirerek dünya genelindeki ürün bulunabilirliğini artırmaya devam ediyor.

Yayın Tarihi: 12.10.2023 16:58
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

İkea, Alım Gücünün Düşmesi Nedeniyle Ürün Fiyatlarını Düşürme Kararı Aldı

İkea, Alım Gücünün Düşmesi ve Küresel Enflasyon Nedeniyle Fiyatları Düşürme Kararı Aldı

İsveçli mobilya firması Ikea, alım gücünün düşmesi ve küresel olarak devam eden yüksek enflasyon nedeniyle ürün fiyatlarını düşürme kararı aldığını açıkladı. Inter Ikea Group'un CEO'su Jon Abrahamsson Ring, Bloomberg ile gerçekleştirdiği bir röportajda, 2023'ün fiyatları yeniden düşürmeye başladıkları bir yıl olduğunu belirtti. Şirketin, bir dizi üründe fiyat indirimi yaptığını söyleyen Ring, önceki yıllardaki fiyat artışlarının düşük satış miktarlarından kaynaklanan zorluğu telafi etmede yardımcı olduğunu kaydetti.

Ring ayrıca, Ikea'nın perakende satışlarının 2023 mali yılı için kur etkisine göre ayarlandığında yüzde 7,3 artışla 47,6 milyar euro (50,6 milyar dolar) ile yeni bir rekora ulaştığını açıkladı. Ikea, tedarik zincirindeki artan maliyetler nedeniyle yıl başında fiyatlarını artırmıştı. Ring, Mayıs ayından bu yana hammadde fiyatları ve nakliye maliyetlerinin düşmesi nedeniyle bu baskının azaldığını söyledi. Önceki yıllarda küresel olarak tedarik zincirinde yaşanan kırılmanın ardından Ikea mağazalarındaki ürün bulunabilirliği de arttı. 70'ten fazla lokasyon ekleyerek küçük mağaza formatını geliştirmeye devam eden şirket, Kolombiya'da açtığı mağazayla Güney Amerika pazarına da girdi.