Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İkinci Konut Alacaklara Kredi Sınırlaması Getirilirken, İlk Ev Alacaklara Düşük Faizli Kredi İmkanı Verilecek

BDDK, ikinci konutunu alacaklar için kredi sınırlaması getirirken; ilk kez ev alacaklara düşük fazili kredi imkanı verileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz konuya ilişkin Konut arzı konusunda daha fazla artırma, birinci konut edinimini daha güçlü şekilde teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durduk. dedi. İşte, 1.20 düşük faizli konut kredisi şartları ve vade sayısına ilişkin ayrıntılar...

Yayın Tarihi: 19.10.2023 11:56
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

İkinci Konut Alacaklara Kredi Sınırlaması Getirilirken, İlk Ev Alacaklara Düşük Faizli Kredi İmkanı Verilecek

BDDK, ikinci konutunu alacaklar için kredi sınırlaması getirirken; ilk kez ev alacaklara düşük fazili kredi imkanı verileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz konuya ilişkin 'Konut arzı konusunda daha fazla artırma, birinci konut edinimini daha güçlü şekilde teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durduk.' dedi.

1.20 Düşük Faizli Konut Kredisi Başvuruları Ne Zaman?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenilen 1.20 düşük faizli konut kredisine ilişkin çalışmaların tamamlanması bekleniyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından ilk kez ev alacaklara düşük faizli konut kredisi düzenlemesinin Ekim ayında Meclis'te yer alacağı ön görülüyor.

Konut Kredisi Başvuru Şartları Neler?

Daha önceki kampanyalarda, taşınmazı alacağı şehirde son 1 yılda konut satmamış olmak, hisseli bir konuta sahip olsa dahi hisse oranının %50'den fazla olmaması gibi kriterler uygulanabilir. Özellikle ilk kez ev alacaklar için belli bir süredir o şehirde bulunma şartı da aranabilir.

Vade Ne Kadar Olacak?

Daha önceki gerçekleştirilen kampanyalar göz önüne alındığında kredi vadesinin 15 yıl olması bekleniyor. İlk kez ev alacaklar düşük faizli ev kampanyasında 120 ay dışında 15 yıl yani 180 aya kadar bir vadelendirme imkanı sunulabilir.

İlk Kez Ev Alacaklara Faiz Oranı Ne Kadar Olacak?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk kez ev alacaklara düşük faizli kredi imkanı sunulacak. İkinci evine alacak olanlara evin değerinin yüzde 90'ı yerine yüzde 22.5 oranında kredi imkanı sunulurken ilk kez ev alacaklara ise yüzde 1.20 oranında faiz oranı uygulanması bekleniyor.