Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İncirin Binlerce Yıl Saklanan Gerçek Yüzü: Meyve Değilmiş!

Yediğimiz incirin aslında meyve olmadığını ve özel bir çiçek olan incirin bilinmeyen özelliklerini öğrenince şaşıracaksınız. İncirin üremesi ve büyümesi için özel arılara ihtiyacı vardır.

Yayın Tarihi: 13.07.2023 13:11
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

İncirin Binlerce Yıl Saklanan Gerçek Yüzü: Meyve Değilmiş!

İncirin Binlerce Yıl Saklanan Gerçek Yüzü: Meyve Değilmiş!

Yediğimiz incirin sıradan bir meyve olmadığını duyunca çok şaşıracaksınız. Aslında özel bir meyve olan incir kırmızı ters açan bir çiçek. Faydaları saymakla bitmeyen incir meyvesinin bilinmeyen özelliklerini duyunca yerken 2 kere düşüneceksiniz. İşte her derde deva olan incir hakkında sır gibi bilgiler…

İncirin Bilinmeyen Hikayesi: Meyve Değil

İncirlerin çok ilginç bir hikayesi vardır. Özel olarak üreten incirlerin özel özel bir arıya ihtiyaçları vardır. İncir doğanın bir kural ihlalidir. Yani üremek için kurban edilmiş bir eşek arısına veya içinde ölen bir böceğe ihtiyaçları vardır.

Ters Açan Çiçek

İncirler aslında ters açan çiçeklerdir. Aquenyum adı verilen tek bir ceviz ve tek bir tohum üretir. İncir çeşitli bitkilerden oluşmaktadır ve bu özelliği çıtır dokuya etki etmektedir.

Özel Arılara İhtiyaçları Var

Binbir derde deva olduğu bilinen incirin yediğimizde çok çok sayıda meyve de tüketmiş oluyoruz. İncir çiçekleri üremek için ihtiyaç duyduğu özel tozlaşma sürecidir. Arıların polen getirmesine bağlı değillerdir. Bundan dolayı incir arısı olarak bilinen özel bir arı türüne ihtiyaçları vardır. Bu arılar, incirin büyümesi için gerekli genetik materyallerini taşır ve incirlerin çoğalmasını sağlamaktadır. İncir arıları; incir olmadan yaşayamaz çünkü larvalarını meyvenin içine bırakmaktadırlar. Bu ilişki ortak yaşam veya karşılıklılık olarak bilinmektedir.