Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İngiltere Kralı 3. Charles, Kenya'yı Ziyaret Ederek Sömürge Geçmişi İçin Özür Diledi

İngiltere Kralı 3. Charles, Kenya'yı ziyaret ederek sömürge geçmişi için özür diledi. Kral, Kenyanın bağımsızlık sürecinde yapılan zulümleri kabul etti ve geçmişteki yanlışlardan dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti. Kenya Devlet Başkanı Ruto ise Kralın açıklamalarını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 12:32
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

İngiltere Kralı 3. Charles, Kenya'yı Ziyaret Ederek Sömürge Geçmişi İçin Özür Diledi

İngiltere Kralı 3. Charles, Kenya'yı Ziyaret Ederek Sömürge Geçmişi İçin Özür Diledi

Kenya Devlet Başkanı William Ruto ile Nairobide düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan İngiltere Kralı 3. Charles, Kenyanın sömürge geçmişine vurgu yaptı. Kral 3. Charles, özellikle Kenyanın bağımsızlık arayışı sırasında yapılan zulümler başta olmak üzere geçmişteki yanlışları kabul ettiğini açıkladı.

Bağımsızlık ve egemenlik için mücadele eden Kenyalılara karşı yapılanları iğrenç, haksız şiddet eylemleri olarak tanımlayan Kral Charles, 'Bunun için hiçbir mazeret olamaz' dedi.

Öte yandan Kral 3. Charles, geçmişte yapılan yanlışlardan doğrudan etkilenenlerle görüşme fırsatı bulduğunu kaydetti. Kral 3. Charles, 'Geçmişte yapılan yanlışlar en büyük üzüntülerin ve en derin pişmanlıkların sebebidir' ifadesini kullandı.

Kenya Devlet Başkanı Ruto ise Kral 3. Charles'ın açıklamalarını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

İngiltere Kralı 3. Charles ve eşi Kraliçe Camillanın Kenyaya düzenlediği 4 günlük resmi ziyaret kapsamında iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Kenya İnsan Hakları Komisyonu, Kral 3. Charlesi, İngilterenin sömürge döneminde Kenya vatandaşlarına yönelik insanlık dışı uygulamaları nedeniyle özür dilemeye çağırmıştı.

İNGİLİZLERE KARŞI ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ

Kenyanın 1800'lu yılların sonuna doğru İngilizler tarafından işgal edilmesi ülke halkının da kaderini değiştirdi. İngiliz sömürge yönetiminin uygulamalarına karşı çıkarak 1950'de isyan başlatan Mau Mau hareketi Kenyanın bağımsızlığına büyük katkı sağlamıştı.

İngiliz resmi rakamlarına göre, Kenya’da 1952-1956 yılları arasında Mau Mau direnişi sırasında 11 bin 505 direnişçi öldürüldü, harekete destek veren çoğunluğu sivil 5 binden fazla kişi hapse atıldı.