Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İngiltere'deki İşçi Partisi Milletvekili, Gazze'deki Vahşeti Kınayan Soru Sordu

İngiltere'deki İşçi Partisi Milletvekili Imran Hussein, Gazze'deki vahşeti kınayan bir soru sordu ve Dışişleri Bakanı James Cleverly'e, daha kaç masum Filistinlinin ölmesi gerektiğini sordu. Cleverly ise Hamas'ın Gazze'den İsrail'e roket saldırılarına dikkat çekerek, Filistin halkının can kaybını en aza indirmek istediklerini belirtti.

Yayın Tarihi: 25.10.2023 10:00
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

İngiltere'deki İşçi Partisi Milletvekili, Gazze'deki Vahşeti Kınayan Soru Sordu

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi Milletvekili Imran Hussein, parlamentoda, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly'e, 'Bu hükümetin (Gazze'deki) bu vahşeti ve katliamı kınaması için daha kaç 1000 masum Filistinlinin katledilmesi gerekiyor?' sorusunu yöneltti.

Bakan Cleverly, parlamentoda İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu ve milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Cleverly'nin konuşmasının ardından söz alan Milletvekili Hussein, Gazze'de ayrım gözetmeyen hava saldırıları ile gıda, su ve tıbbi malzemelere yönelik topyekun kuşatmanın, binlerce masum Filistinli kadın ve erkeğin yanı sıra 1000'den fazla çocuğun ölümüne neden olduğunu söyledi. 'Bu artık insani bir felaketin ötesinde.' ifadesini kullanan Hussein, bugün hala Gazze sokaklarında masumların kanının dökülmeye devam ettiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: 'DAHA KAÇ MASUM FİLİSTİNLİNİN ÖLDÜRÜLMESİ GEREKİYOR'

'Camiler, kiliseler, okullar, hastaneler, fırınlar, su tesisleri ve evler İsrail ordusu tarafından dümdüz edilmeye devam ediliyor. Bu yüzden Dışişleri Bakanı (Cleverly'e) çok basit bir sorum var. Bu hükümetin (Gazze'deki) bu vahşeti ve katliamı kınaması için daha kaç 1000 masum Filistinlinin katledilmesi gerekiyor?' dedi.

Cleverly, milletvekilinin sorusuna verdiği yanıtta, Filistin halkının daha fazla can kaybına uğramasını en aza indirmek istediklerini sürekli olarak yinelediklerini ve bu konuda hemfikir olduklarını belirterek şunları söyledi: 'Ancak bu süre zarfında, 7 Ekim'den bu yana Gazze'den İsrail'e binlerce roket atıldığı gerçeğini asla gözden kaçırmamalıyız. Nitekim, Gazze'de meydana gelen, İngiliz ve uluslararası medyada geniş yer bulan en yüksek sayıda can kayıplarından birinin Gazze'den İsrail'e atılan roketten kaynaklanmasının muhtemel olabileceğine dair değerlendirmemiz var. Dolayısıyla (milletvekilinin) yaşamın korunması konusundaki arzusuna saygı duyuyorum. Kendisini, bu arzusunu paylaştığım konusunda temin edebilirim ancak dikkatlice düşünmeliyiz ve bunun neden olduğunu hatırlamalıyız. Holokost'tan bu yana Yahudilere karşı işlenen en büyük cinayetin Hamas tarafından başlatıldığı ve Hamas'ın operasyonlarının bir parçası olarak Filistinlileri kasıtlı olarak tehlikeye attığı unutulmamalıdır.'