Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

IŞİD, Suriye Demokratik Güçleri'nin Çocuk Rehabilitasyon Merkezleriyle Mücadele Ediyor

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SGD) IŞİD'lerin tutulduğu kamplarda radikalleşmeyi ve cinsel istismarı önlemek için çocuk rehabilitasyon merkezi açması üzerine IŞİD, yeni bir karar aldı. Yeniden yapılanmaya çalışan IŞİD, El Hol ve Roj kamplarındaki erkek çocukları kaçırmaya çalışıyor.

Yayın Tarihi: 31.08.2023 11:36
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

IŞİD, Suriye Demokratik Güçleri'nin Çocuk Rehabilitasyon Merkezleriyle Mücadele Ediyor

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SGD) IŞİD'lerin tutulduğu kamplarda radikalleşmeyi ve cinsel istismarı önlemek için çocuk rehabilitasyon merkezi açması üzerine IŞİD, yeni bir karar aldı.

Yeniden yapılanmaya çalışan IŞİD, El Hol ve Roj kamplarındaki erkek çocukları kaçırmaya çalışıyor. Artı Gerçek'ten Hale Gönültaş'ın aktardığına göre, "Mekteb-i Furkan" adı altında yeniden yapılama sürecine giren IŞİD, Suriye’nin kuzeyindeki El Hol ve Roj kamplarında yaşayan 13 yaş üstü erkek çocukları “örgüte eğitimli eleman kazanmak” gerekçesiyle kaçırma faaliyetine hız verdi. IŞİD’in finansmanı ile kamplardan çıkartılan erkek çocukların sayılarının 40’a yaklaştığı ve özellikle İdlib’de örgüt militanları tarafından saklandıkları öğrenildi. Kaçırılan 12 yaş ve üstü çocuklar arasında Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Çeçenistan ve Özbekistan gibi pek çok ülkenin vatandaşı çocuk bulunduğu belirtildi. Çocuklardan Suriye sınırından Türkiye getirilen olup olmadığı konusunda henüz bir bilgiye ulaşılamadı.