Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İspanya Başbakanı İsrail'i eleştiren BM Genel Sekreterine destek verdi

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İsrail'i eleştiren BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e destek verdi. Sanchez, Guterres'in İsrail'i eleştiren sözlerinin, 'dünyadaki toplumların büyük çoğunluğunun sesini duyurmak' olduğunu ifade etti. İspanya Başbakanı, dünya liderlerinin Guterres'e destek olması gerektiğini ifade ederek, 'Bir şekilde hepimiz, bu ciddi krizi çözüme kavuşturacak diplomatik bir yol bulabiliriz. Gazze'ye insani yardımın acil, sistematik, kalıcı ve olağanüstü ihtiyaçlarla orantılı bir şekilde girişine izin veren insani bir ateşkes olmalı.' çağrısında bulundu. Almanya hükümeti sözcüsü Steffen Hebestreit, Alman hükümetinin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e güven duyduğunu söyledi. Hebestreit, BM Genel Sekreteri Guterres’in sözlerini ise prensip olarak değerlendirmediğini kaydederek, 'Biz yakın ve sarsılmaz bir şekilde İsrail’in yanındayız.' diye konuştu. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, dün yaptığı açıklamada, Guterres'in, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı açıklamalarda

Yayın Tarihi: 25.10.2023 22:42
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

İspanya Başbakanı İsrail'i eleştiren BM Genel Sekreterine destek verdi

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İsrail'i eleştiren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'e destek verdi.

Sanchez, Brüksel'de basına yaptığı açıklamada, Guterres'in İsrail'i eleştiren sözlerinin, 'dünyadaki toplumların büyük çoğunluğunun sesini duyurmak' olduğunu ifade etti.

Sanchez, 'BM Genel Sekreteri'ne, İspanya hükümeti ve İspanyol toplumunun çoğunluğu adına destek ve saygılarımızı iletmek istiyorum. Yaptığı şey, dünyadaki toplumların büyük çoğunluğunun sesini duyurmak, yardımın Gazze Şeridi'ne girebilmesi için insani bir ateşkes istemek, bu insani felaketi, insanların gelişigüzel öldürülmesini ve insanların çektiği acıları durdurmaktır.' dedi.

İspanya Başbakanı, dünya liderlerinin Guterres'e destek olması gerektiğini ifade ederek, 'Bir şekilde hepimiz, bu ciddi krizi çözüme kavuşturacak diplomatik bir yol bulabiliriz. Gazze'ye insani yardımın acil, sistematik, kalıcı ve olağanüstü ihtiyaçlarla orantılı bir şekilde girişine izin veren insani bir ateşkes olmalı.' çağrısında bulundu.

ALMANYA: ALMAN HÜKÜMETİNİN GÜVENİNE SAHİP

Almanya hükümeti sözcüsü Steffen Hebestreit, Alman hükümetinin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e güven duyduğunu söyledi.

Hebestreit, bugün Berlin’de düzenlenen brifingde, 'İsrail, Guteres’ten görevinden istifa etmesini istedi. Alman hükümeti Guterres’e güven duyuyor mu?' şeklindeki soruya, şu anda durumun çok gergin olduğunu ve bu tür istifa taleplerinin uygun olmadığı belirtti.

Bundan dolayı bu konuyla meşgul olmak istemediğini ifade eden Hebestreit, 'Sizin somut sorunuza ilişkin de elbette BM Genel Sekreteri Alman hükümetinin güvenine sahiptir.' dedi.

Hebestreit, BM Genel Sekreteri Guterres’in sözlerini ise prensip olarak değerlendirmediğini kaydederek, 'Biz yakın ve sarsılmaz bir şekilde İsrail’in yanındayız.' diye konuştu.

İSRAİL, GUTERRES'E NEDEN TEPKİLİ?

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, dün yaptığı açıklamada, Guterres'in, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı açıklamalardan dolayı kendisiyle görüşmesini iptal ettiğini vurgulamıştı.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan ise Guterres'in BM'ye başkanlık etmeye uygun olmadığını savunmuş, Genel Sekreterini acil istifaya çağırmıştı.

Erdan, Guterres'in ifadelerini 'teröre destek vermek' olarak nitelendirmişti.

GUTERRES: 'SAVAŞLARIN BİLE KURALLARI VARDIR'

BM Genel Sekreteri Guterres, dün BM Güvenlik Konseyi'ndeki konuşmasında, Hamas'ın, 7 Ekim'de İsrail'de gerçekleştirdiği saldırıları kınayarak, şunları kaydetmişti:

'Ancak Hamas saldırılarının durduk yere ortaya çıkmadığının da bilincinde olmalıyız. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz tutuluyor. Topraklarının adım adım yerleşim yerleri tarafından ele geçirilmesine ve şiddete şahit oluyor. Ekonomileri yıkılmış, insanlar yerlerinden edilmiş ve evleri yerle bir edilmiş durumda. Siyasi çözüme olan inançları yok olmaya başladı.'

Guterres, Hamas'ın, İsraillilere yönelik saldırılarının 'Filistin halkını toplu cezalandırmayı meşru kılamayacağını' belirterek, 'Savaşların bile kuralları vardır.' demişti.