Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İsrail Bölgeye Asker Yığıyor: Lübnan Sınırında Savaş Çanları

Son dönemde gerginliğin arttığı Lübnan’ın İsrail sınırında, İsrail güçlerinin muhtemel bir tırmanışa karşı operasyon planları yaptığı kaydedilirken, ordunun bölgeye takviye asker gönderdiği bildirildi.

Yayın Tarihi: 30.07.2023 12:18
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

İsrail Bölgeye Asker Yığıyor: Lübnan Sınırında Savaş Çanları

İsrail bölgeye asker yığıyor: Lübnan sınırında savaş çanları

Son dönemde gerginliğin arttığı Lübnan’ın İsrail sınırında, İsrail güçlerinin muhtemel bir tırmanışa karşı operasyon planları yaptığı kaydedilirken, ordunun bölgeye takviye asker gönderdiği bildirildi. İsrail basınına yansıyan haberlerde, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın, Lübnan sınırında güvenlik durumunun kötüye gitmesi ihtimaline karşı bazı operasyon planlarını onayladığı kaydedildi.

Sınırda gerginlik dinmiyor! İsrail güçleri Lübnanlı vekile saldırdı

İsrail merkezli Valla haber sitesinin, ismini açıklamadığı özel kaynaklara dayandırdığı habere göre, Gallant, ülkenin kuzey sınırında durumun daha da kötüye gitmesi ihtimaline karşı operasyon planlarını onayladı. İsrail'in Kanal 13 televizyonu da İsrail ordusunun, Hizbullah'la 'olası bir çatışma' ihtimaline karşı sınıra takviye asker gönderdiğini kaydetti.

RESMİ MAKAMLARDAN SES YOK

Haberde ayrıca Başbakan Binyamin Netanyahu'nun, sınırdaki güvenlik durumunu görüşmek üzere ordu komutanlığıyla bugün bir araya geleceği ifade edildi. İsrail resmi makamlarından söz konusu haberlerle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Hava saldırıları gece boyunca devam etti: İsrail jetleri Gazze ve Lübnan semalarında

Lübnan'daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, dünkü açıklamasında, Lübnan'ın güneyindeki İsrail sınırında nisandan bu yana İsrail ordusu ve örgüt arasında yaşanan gerginliği hatırlatarak İsrail'in Lübnan'ın hala bazı bölgelerini işgal etmeyi sürdürdüğünü, bu durumda saldırıya maruz kalan tarafın Lübnan olduğunu savunmuştu.

Lübnan ile 120 kilometrelik sınır hattı bulunan İsrail, sınır üzerinde bazı kesimlere tel örgü çekerken bazı noktalara da beton duvar örmeye devam ediyor.

1967’den bu yana devam eden kriz

İsrail ordusu, 1967'de Suriye ile girdiği savaşta Golan Tepeleri ve ardından Lübnan'ın kendisine ait olduğunu vurguladığı Kefr Şuba Tepeleri, Şebaa Çiftlikleri ile Gacar köyünün bir kısmını işgal etmişti.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı 4 Temmuz'da yaptığı açıklamada, İsrail'in Gacar köyünün kuzeyine girişleri yasakladığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararını açık bir şekilde ihlal ederek işgal bölgesini genişletmek istediği uyarısında bulunmuştu. Hizbullah ise 7 Temmuz'da, İsrail'in Lübnan sınırındaki Gacar köyünün tamamını işgal ederek etrafına duvar ördüğünü bildirmişti.

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Buhabib, 10 Temmuz'da yaptığı açıklamada, İsrail'in köyden çekilmesi gerektiğini yinelemiş; 11 Temmuz'da Lübnan, köyü tamamen işgal etmesi nedeniyle İsrail'i Birleşmiş Milletler’e şikayet etmişti.