Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İsrail Saldırılarında Ölen Filistinlerin Sayısı Artıyor

İsrail saldırılarında ölen Filistinlerin sayısı artıyor. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 7 Eylül'de başlattığı saldırılarında Gazze Şeridi'nde 614'ü çocuk 1900 kişinin öldüğünü duyurdu.

Yayın Tarihi: 14.10.2023 11:20
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

İsrail Saldırılarında Ölen Filistinlerin Sayısı Artıyor

İsrail saldırılarında ölen Filistinlerin sayısı artıyor

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 7 Eylül'de başlattığı saldırılarında Gazze Şeridi'nde 614'ü çocuk 1900 kişinin öldüğünü duyurdu. İsrail saldırılarının durdurulması çağrısı yapılan açıklamada, 2 bini çocuk, 1400'ü kadın olan yaralıların sayısının 7 bin 696'ya çıktığı belirtildi. 15 sağlık personelinin öldüğü ve 27'sinin de yaralandığı aktarıldı. İsrail ordusunun Durra Çocuk Hastanesi'nin tahliye edildiği hatırlatılan açıklamada, buradaki hastalar ile personelin El Nasr Çocuk Hastanesi'ne götürüldüğü ifade edildi. Gazze'deki sağlık sisteminin kötüleştiği hatırlatılan açıklamada, yaralıların Gazze dışına çıkması, yakıt, tıbbi ve medikal malzeme ile sağlık personellerinin bölgeye ulaşması için güvenli koridorlar açılması çağrısında bulunuldu.

BATI ŞERİA'DA 1 GÜNDE 16 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da bugün 14 Filistinli öldürdü. Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, 'Cuma günü Batı Şeria'da İsrail kurşunuyla şehit olanların sayısı 14 oldu' denildi. İsrail askerleri cuma günü Batı Şeria'daki birçok şehirde Gazze Şeridi'ne destek için gösteri düzenleyen Filistinlilere, gerçek, plastik mermi, göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Filistin Sağlık Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze'ye destek gösterilerine saldırısı sonucu Tulkerem, Nablus, Tubas, El Halil ve Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde 11 Filistinlinin öldürüldüğünü belirtmişti. İsrail askerlerinin 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'da öldürdüğü Filistinli sayısı 49'a yükseldi. Bakanlıktan ilerleyen saatlerde yapılan yeni açıklamada, 2 kişinin daha vefat ettiği aktarıldı. Batı Şeria'da bugün öldürülenlerin sayısı 16'ya, 7 Ekim'den bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 51'e çıktı. Filistin Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin müdahalelerinde 97 kişinin gerçek, 19 kişinin de plastik mermiyle yaralandığı kaydedildi. Açıklamada, sağlık ekiplerinin 7 Ekim'den bu yana 953 yaralıya müdahale ettiği bilgisi verildi.

İSRAİL POLİSİ, DOĞU KUDÜS'TE ÖLDÜRDÜ

İsrail'in işgalindeki Doğu Kudüs'te de 2 Filistinli hayatını kaybetti. Vadi el-Hilve Enformasyon Merkezinden yapılan açıklamaya göre, İsrail güçleri, Doğu Kudüs'te yer alan İseviyye Mahallesi'ndeki olaylarda bir Filistinliyi gerçek mermiyle yaraladı. Ambulansla hastaneye kaldırılan ve kimliği açıklanmayan Filistinli, kurtarılamadı. Filistin Kızılayından yapılan açıklamada, İseviyye'deki olaylarda İsrail güçlerince öldürülen Filistinlilerin sayısının 2'ye yükseldiği belirtildi. Olaylarda, 2 Filistinlinin gerçek mermiyle, birinin de plastik mermiyle yaralandığı aktarıldı. İsrail polisinden yapılan açıklamada ise İseviyye'de, polise molotofkokteyli ve havai fişek atıldığı ve '3 kişinin etkisiz hale getirildiği' ifade edildi. Açıklamada, 'Güney bölgesinde devam eden çatışma sırasında düzeni bozmaya, zarar vermeye veya zarar vermeye yönelik her türlü girişim kararlı bir tepkiyle ve sıfır tavizle karşılanacaktır' denildi.