Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İtalya, Slovenya ile Schengen kontrollerini yeniden uygulayacak

İtalya, Slovenya ile Schengen kontrollerini yeniden uygulamaya başlayacak. İçişleri Bakanı Poluklar, Avrupa Birliği (AB) üyesi ve Schengen ülkeleri olan komşuları Hırvatistan ve Macaristan’a Schengen’i askıya alarak iki ülke sınırında güvenlik kontrolleri gerçekleştireceklerini açıkladı. İtalya hükümeti ise Avrupa ve Orta Doğuda yaşanan son olaylar nedeniyle Slovenya ile kara sınır kapılarındaki kontrolleri yeniden uygulamaya koyma kararı aldı. Kontroller, 21 Ekimden itibaren başlayacak ve 10 gün süreyle uygulanacak.

Yayın Tarihi: 20.10.2023 01:24
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

İtalya, Slovenya ile Schengen kontrollerini yeniden uygulayacak

Slovenya'da İçişleri Bakanı Poluklar, dün akşam televizyonda yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) üyesi ve Schengen ülkeleri olan komşuları Hırvatistan ve Macaristan’a Schengen’i askıya alarak iki ülke sınırında güvenlik kontrolleri gerçekleştirmeye başlayacağını belirtti.

İtalya hükümeti, Avrupa ve Orta Doğuda yaşanan son olaylar nedeniyle Avrupa Birliği (AB) üyesi ve Schengen ülkesi olan kuzeydoğudaki komşusu Slovenya ile kara sınır kapılarındaki kontrolleri yeniden uygulamaya koyma kararı aldı.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, hükümetin, AB düzenlemesi olan Schengen Sınır Kanununun ilgili maddesi uyarınca; Slovenya ile kara sınır kapılarındaki kontrollerinin bir süreliğine yeniden uygulamaya konulması kararı aldığı bildirildi.

DÜZENSİZ GÖÇ BASKISI

Açıklamada, İsraile yönelik saldırının ardından Avrupa sınırları içinde şiddet eylemleri tehdidinin düzeyinin arttığı ifade edilerek, ayrıca İtalyanın ciddi bir düzensiz göç baskısıyla karşı karşıya olduğu kaydedildi. Açıklamada, İtalya-Slovenya sınırından yılbaşından bugüne kadar 16 bin düzensiz göçmenin giriş yaptığı, denizden de 140 binden fazla göçmenin geldiğine işaret edildi.

21 EKİMDEN İTİBAREN BAŞLAYACAK

Hükümetin kararına göre, İtalya-Slovenya kara sınırında 21 Ekimden itibaren başlayacak sınır kontrolleri, 10 günlüğüne uygulanacak. Gerekli görülmesi halinde bu süre uzatılabilecek. Kontroller, sınırdaki nakliye ve lojistik trafiğini en az etkileyecek şekilde uygulanacak.

İtalyan ANSA ajansının haberinde de İçişleri Bakanı Matteo Piantedosinin Sloven mevkidaşı Bostjan Poklukara, İtalyanın, Avrupa ve Orta Doğu’da yaşanan son olaylar nedeniyle İtalya-Slovenya sınırında kontrolleri geçici olarak etkinleştirme kararı aldıklarını ilettiği ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

Diğer yandan, İtalyada Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümeti daha önce aldığı başka bir kararla, 7 Ekimde başlayan İsrail-Filistin çatışması nedeniyle ülke içinde bazı hassas noktalardaki güvenlik önlemlerini de artırmıştı.