Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

İtalya'da ‘Yüzüklerin Efendisi’ Tartışması

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin Yüzüklerin Efendisi hayranı olması ülkede tartışmalara yol açtı. Dünyaca ünlü seri için Roma’daki çağdaş sanat müzesinde yapılmasını istediği etkinlik bir çok kesimden tepkilere yol açtı.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 15:17
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

İtalya'da ‘Yüzüklerin Efendisi’ Tartışması

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin Yüzüklerin Efendisi hayranı olması ülkede tartışmalara yol açtı.

Dünyaca ünlü seri için Roma’daki çağdaş sanat müzesinde yapılmasını istediği etkinlik bir çok kesimden tepkilere yol açtı.

Yüzüklerin Efendisi serilerinin hayranı olduğu bilinen İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin dünyaca ünlü seri için bir etkinlik düzenlemek istemesi tartışmalara yol açtı.

'KÜLTÜR ALANI BAĞIMSIZ OLMALI'

Yüzüklerin Efendisi hayranı Meloni, bir dönem okulları kitaptan esinlenen kıyafetlerle ziyaret bile etmişti. Aşırı sağcı hükümet şimdi serinin yazarı J. R. R. Tolkien’in 50. ölüm yıldönümünde Roma’daki Ulusal Çağdaş Sanat Galerisi’nde Yüzüklerin Efendisi’ni konu alan bir etkinlik düzenleyecek.

Küratörlüğünü Tolkien uzmanı Oronzo Cilli’nin yapacağı etkinlikte, kitaptan bölümleri içeren mültimedya gösterimleri yer alacak.

Kültür Bakanlığı’nın etkinlik için 250 bin Euro harcayacağı, açılışa da bizzat Meloni’nin geleceği açıklandı.

Muhalefet ise, Meloni sevdiği için hükümet desteğiyle bir Yüzüklerin Efendisi etkinliği düzenlenmesine tepki gösterdi. Hükümetin kültür ve medyayı kontrolü altına almaya çalıştığını kaydeden muhalefetteki Demokrat Parti üyesi Sandro Ruotolo, “Kültür alanı bağımsız olmalı” ifadelerini kullandı.