Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon'dan Dünya Ekonomisine İlişkin Değerlendirme

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, dünyanın çeşitli tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyleyerek enerji, gıda, küresel ticaret ve jeopolitik açıdan geniş kapsamlı etkileri olabileceğini belirtti. ABD ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulunan Dimon, sıkı istihdam piyasası ve yüksek kamu borç seviyelerinin enflasyonun yüksek kalmasına neden olabileceğini ve faizlerin daha fazla yükselebileceğini öngördü. Nouriel Roubini ise Orta Doğu riskine dikkat çekerek piyasaların bu riski tam olarak fiyatlamadığını söyledi.

Yayın Tarihi: 13.10.2023 20:13
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon'dan Dünya Ekonomisine İlişkin Değerlendirme

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon'dan Dünya Ekonomisine İlişkin Değerlendirme

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon bankanın bilançosunun açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede dünyanın çeşitli tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi. Dimon Ukrayna’daki savaş ve Hamas ile İsrail arasındaki çatışmaya atıfta bulunarak “Dünyada son on yılların en tehlikeli dönemlerinden biri yaşanıyor olabilir.” şeklinde konuştu. Dimon bu gerilimlerin enerji, gıda, küresel ticaret ve jeopolitik açıdan geniş kapsamlı etkileri olabileceğini belirtti.

ABD’nin en büyük bankasının 3. çeyrekte kârı geçen senenin aynı döneminde kıyasla yüzde 35 artarak 13,2 milyar dolara ulaştı. ABD ekonomisine yönelik de değerlendirmeler yapan Dimon tüketicilerin ve şirketlerin genel anlamda sağlıklı durumda olduğunu belirtti. CEO ayrıca Sıkı istihdam piyasası ve yüksek kamu borç seviyelerinin enflasyonun yüksek kalmasına neden olabileceğini ve faizlerin daha fazla yükselebileceğini öngördü.

2008 küresel ekonomik krizini tahmin eden ünlü ekonomist Nouriel Roubini de Orta Doğu riskine dikkat çekerek piyasaların Orta Doğu riskini tam olarak fiyatlamadığını ve çatışmanın yayılma riskinin göz ardı edildiğini söylemişti.