Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Kamuda Togg Dönüşümü Başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, kamuda Togg dönemine geçilecek ve yeni alımlar sadece Togg'a ait olacak. Kamuda Togg dönüşümü başladı ve kamu görevlileri için Togg satın alınacak. Ayrıca, tasarruf genelgesi değişti ve eldeki araçlar satılacak, yeni alımlarda sadece Togg tercih edilecek. Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin Togg için alım garantisi verdiği belirtilmişti. Şu anda kamuda 115 binden fazla binek otomobil kullanılıyor ve bu otomobillerin aşamalı olarak satılmasıyla kısa vadede tasarruf sağlanacak. 10-15 yıl içerisinde kamuda Togg dönüşümü tamamlanmış olacak.

Yayın Tarihi: 14.10.2023 13:45
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Kamuda Togg Dönüşümü Başladı

Geçtiğimiz aylardan bu yana seri üretim sürecinde olan Togg T10X, bakanlar tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı bu konuda yeni bir adım atılacağını söyledi. Buna göre kamudaki yeni alımlar sadece Togg'a ait olacak.

Kamuda Togg dönüşümü başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarında Togg dönemine geçilecek. Bakanlığın hedefine göre kamu görevlileri için Togg satın alınacak.

Geçtiğimiz saatlerde açıklamalarda bulunan Bakan Mehmet Şimşek, kamuya alınan otomobiller konusunda maksimum hassasiyet gösterildiğini ifade etti. Tasarruf genelgesinin değiştiğini belirten Şimşek, eldeki araçların satılacağını belirtti. Yeni alımlarda ise sadece Togg tercih edilecek.

Togg ve Tesla arasında taht kavgası: İşte Türkiye'de en çok satan sıfır otomobiller!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Kamuda tasarruf genelgesini güncelledik. Taşıtlar konusunda maksimum hassasiyet gösteriyoruz. Yeni araç alımında sadece Togg alınacak, eldeki araç da satılacak' ifadelerini kullandı.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise Togg için alım garantisi verdiklerini belirtmişti. Buna göre Devlet Malzeme Ofisi'nin 30 bin adet (2030'a kadar) Togg satın alacağını açıklamıştı. Ancak Bakan Şimşek'in yeni açıklamalarına göre tüm kamu araçları Togg'dan oluşacak gibi duruyor.

Şu anda kamuda 115 binden fazla (2019 verisi) binek otomobil kullanılıyor. Aşamalı şekilde satılacak bu otomobiller üzerinden kısa vadede tasarruf sağlanacak. Yeni alınacak Togg'lar ile birlikte 10-15 yıl içerisinde kamuda Togg dönüşümü tamamlanmış olacak.