Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Konut Piyasasında Talep Daralması Devam Ediyor

Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 azaldı. Emlakçıların elindeki satılık konut ilanları artmaya başladı. Konut piyasasında durgunluğun devam ettiğini belirten emlakçı Şerafettin Başaran, "Satılık konutlara talep son iki ayda yüzde 50 düştü diyebiliriz. Konuta talep, yok denecek kadar az diyebiliriz. Daha önce satılık konut bulunmuyordu, şimdi artış yaşıyoruz. Bu artış neredeyse yüzde 60'lara bulmuş durumda. Elimizde fazlasıyla konut var" dedi. Başaran, "İlanları her ay yeniliyoruz. Tabi satış gerçekleşmiyor. Sıfır dairelerin fiyatlarında gerileme olmuyor ama ikinci ellerde yüzde 20 gerileme var. Pazarlıklarda ise konut sahibi karşısındaki kişi ciddiyse ve paraya ihtiyacı var ise fiyatı yüzde 20 geriye çekiyor. Ortalama konut fiyatları ise 2,5 milyon TL’den başlayıp, 4-5 milyon TL’ye kadar devam ediyor" ifadelerini kullandı. "Kiralık dairelerde artış var" diyen Başaran, "Bunun nedeni ise İstanbul’da yaşamın zorlaşmasından kaynaklı d

Yayın Tarihi: 24.10.2023 19:00
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Konut Piyasasında Talep Daralması Devam Ediyor

Konut Piyasasında Talep Daralması Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 azaldı. Emlakçıların elindeki satılık konut ilanları artmaya başladı.

Elimizde Fazlasıyla Konut Var

Konut piyasasında durgunluğun devam ettiğini belirten emlakçı Şerafettin Başaran, "Satılık konutlara talep son iki ayda yüzde 50 düştü diyebiliriz. Konuta talep, yok denecek kadar az diyebiliriz. Daha önce satılık konut bulunmuyordu, şimdi artış yaşıyoruz. Bu artış neredeyse yüzde 60'lara bulmuş durumda. Elimizde fazlasıyla konut var" dedi.

Satış Gerçekleşmiyor

Başaran, "İlanları her ay yeniliyoruz. Tabi satış gerçekleşmiyor. Sıfır dairelerin fiyatlarında gerileme olmuyor ama ikinci ellerde yüzde 20 gerileme var. Pazarlıklarda ise konut sahibi karşısındaki kişi ciddiyse ve paraya ihtiyacı var ise fiyatı yüzde 20 geriye çekiyor. Ortalama konut fiyatları ise 2,5 milyon TL’den başlayıp, 4-5 milyon TL’ye kadar devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Kiralık Dairelerde Fiyatlar Yükseliyor

"Kiralık dairelerde artış var" diyen Başaran, "Bunun nedeni ise İstanbul’da yaşamın zorlaşmasından kaynaklı diyebiliriz. Geçtiğimiz aylara göre elimizde bu bölgede 40 tane kiralık daire varsa şu anda yüz 20 tane var diyebiliriz. Tabiki fiyatlarda yükseldi" diye konuştu.