Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Kosova ve Sırbistan Liderleri AB Arabuluculuğunda Buluştu

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda sürdürülen Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Kosova’nın kuzeyinde artan gerginlik nedeniyle en son 22 Haziran tarihinde bir araya gelen Kosovalı ve Sırp liderlerin görüşmesinde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak da yer aldı.

Yayın Tarihi: 14.09.2023 20:26
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Kosova ve Sırbistan Liderleri AB Arabuluculuğunda Buluştu

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda sürdürülen Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi.

Kosova’nın kuzeyinde artan gerginlik nedeniyle en son 22 Haziran tarihinde bir araya gelen Kosovalı ve Sırp liderlerin görüşmesinde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak da yer aldı.

'KOSOVA UZLAŞMAYI REDDETTİ'

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vucic, görüşmenin normalleşme için bir yol bulma konusunda başarısızlıkla sonuçlandığını ve Priştine’nin AB’nin uzlaşma teklifini kabul etmediğini söyledi.

TARTIŞMALI BELEDİYE SEÇİMLERİ

Kosova’nın kuzeyindeki gerginlik, nisan ayında Sırpların yoğun olarak yaşadığı belediyelerde yapılan yerel seçimlerin Sırp partileri tarafından boykot edilmesiyle başlamıştı. Boykot sonucu Sırp nüfusun yoğun olduğu belediyelerde Kosovalı Arnavut adaylar seçilmiş, ardından protestolar ve şiddet olayları yaşanmıştı. Mayıs ayında yaşanan olaylarda NATO’nun Kosova Barış Gücü KFOR mensubu askerler de yaralanmıştı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB arabuluculuğundaki Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile yaptığı üçlü görüşmenin ardından basına açıklamada bulundu.

Taraflar arasında normalleşmeyi öngören Ohri Anlaşması’nın üzerinden bir sene geçmesine rağmen, anlaşmadan doğan yükümlülüklerin yerine getirilmediğini belirten Borrell, tersine gerilimin tırmandığı bir döneme girildiğini söyledi.

“TEKLİFİMİZİ KABUL ETTİ”

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, “Cumhurbaşkanı Vucic’in ise anlaşmanın uygulanmasına ilişkin AB önerisini kabul ettiğini söylemeliyim. Başka bir teklifle geldi ama sonunda teklifimizi kabul etti.” bilgisini paylaştı. Borrell, şöyle devam etti: “DERHAL HAREKETE GEÇİLMELİ”

KOSOVA-SIRBİSTAN İLİŞKİLERİ

Kosova Başbakanı Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, 18 Mart’ta AB’nin ara buluculuğunda Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde ilişkilerin normalleşmesini sağlayacak anlaşma konusunda mutabakata varmıştı.