Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Kuzey Kore Hamas'ın İsrail'e Karşı Kullandığı Silah İddialarını Reddetti

Kuzey Kore BM Daimi Temsilcisi Kim Song, Hamas'ın İsrail'e karşı kullandığı silahların Kuzey Kore'de üretildiğine ilişkin iddiaları reddetti. Kuzey Kore'nin Filistinlilerin yanında olduğunu dile getiren Kim, İsrail'i ve askeri operasyonunu destekleyerek Gazze Şeridi'ndeki durumu daha da kötüleştiren bazı ülkeleri eleştirdi.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 15:11
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Kuzey Kore Hamas'ın İsrail'e Karşı Kullandığı Silah İddialarını Reddetti

Kuzey Kore BM Daimi Temsilcisi Kim Song, Hamas'ın İsrail'e karşı kullandığı silahların Kuzey Kore'de üretildiğine ilişkin iddiaları reddetti.

Hamas'ın İsrail'e karşı Kuzey Kore yapımı silahları kullandığına yönelik iddialara dair Pyongyang'tan dikakt çeken bir yanıt geldi. Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kim Song BM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, bazı batılı ülkelerin Orta Doğu krizine dahil etmek için Kuzey Kore'ye karşı karalama kampanyasına başvurduğunu ifade etti.

'HAMAS' İDDİALARINA YANIT ABD'ye ait bazı kitle iletişim araçları üzerinden Kuzey Kore silahlarının İsrail'e karşı kullanıldığına ilişkin 'asılsız söylentiler' yayıldığını ifade eden Kim, medyanın Pyongyang'ın ABD'nin Orta Doğu ve Ukrayna'daki çıkarları üzerinden 'şantaj diplomasisine' başvuracağı şeklinde algı oluşturduğunu belirtti.

'FİLİSTİN'İN YANINDAYIZ...' Kuzey Kore'nin Filistinlilerin yanında olduğunu dile getiren Kim, bazı ülkelerin İsrail'i ve askeri operasyonunu destekleyerek Gazze Şeridi'ndeki durumu daha da kötüleştirdiğini vurguladı. Kim, Gazze Şeridi'ndeki mevcut krizin derhal sona ermesi ve tüm sivillerin korunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

PYONGYANG'IN SİLAH SAĞLADIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ İsrail ordusu çatışmalar sırasında çok sayıda Kuzey Kore yapımı F-7 roket güdümlü el bombası ele geçirdiğini duyururken, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da Hamas'ın Kuzey Kore menşeili silahların kullandığının değerlendirildiğini açıklamıştı.

A HABER UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN