Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Mehmet Şimşek'ten Özelleştirme ve Enflasyon Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde Elektrik Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) ait hidroelektrik santraller (HES) limanlar, otoyollar, köprüler ile arsa ve arazilerin özelleştirileceğini açıkladı. Şimşek, yüksek enflasyon nedeniyle enflasyon muhasebesi sistemine geçileceği bildirirken bankalar ve finans kurumlarını ayrı tutacaklarını bu kurumlara enflasyon muhasebesi uygulanmayacağını söyledi. Şimşek, kapı kapı dolaşıp kimseden para istemediklerini de savundu.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 08:55
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Mehmet Şimşek'ten Özelleştirme ve Enflasyon Açıklaması

Mehmet Şimşek açıkladı: Hepsi özelleştirilecek

Bakan Mehmet Şimşek, HES, limanlar, otoyollar, köprüler ile arsa ve arazilerin özelleştirileceğini duyurdu.

Enflasyon muhasebesi

Bakan Şimşek ayrıca, yüksek enflasyonla mücadele etmek için enflasyon muhasebesi sistemine geçileceğini belirtti. Ancak bankalar ve finans kurumları bu düzenlemenin dışında tutulacak ve bu kurumlara enflasyon muhasebesi uygulanmayacak.

Kapı kapı dolaşıp para istemedik

Bakan Şimşek, muhalefet milletvekillerinin 'Kapı kapı dolaşıp Arap ülkelerinden para dileniyorsunuz' şeklindeki eleştirilerine de yanıt verdi. Bugüne kadar Suudi Arabistan, Katar, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi birçok ülkeye ziyaretleri olduğunu, ancak buralarda sadece uyguladıkları ekonomi programını anlattığını söyledi. Hiç kimseden kapı kapı dolaşıp para istemediğini ifade eden Şimşek, bu görüşmelerin çoğuna konuşmacı olarak davet edildiğini belirtti.

Özelleştirilecek köprüler ve otoyollar

Şimşek'in özelleştirileceğini söylediği köprü ve otoyollar geçmişte kamu kaynaklarıyla yapılan başta İstanbul-Ankara otoyolu ile İstanbul Boğaz Köprüsü olmak üzere özel sektörün işlettiklerine göre çok daha ucuz tarifelerin uygulandığı ulaşım ağlarını kapsıyor. Özelleştirmeleri halinde bu yol ve köprülerin fiyatının da olağanüstü artması bekleniyor.