Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Nijer'de Darbe Destekçileri Fransa'ya Karşı Gösteri Düzenledi

Başkent Niamey ve Zinder kentinde darbe destekçileri, Nijer'in Fransa'dan bağımsızlığını kazanmasının 63. yıl dönümü vesilesiyle sokağa çıktı. ECOWAS, askeri cuntaya bir hafta süre vermiş ve askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini açıklamıştı. Diğer Batı Afrika ülkeleri askeri müdahaleyi desteklemiş, Fransa ve ABD'nin rolü ise önemli olmuştur.

Yayın Tarihi: 05.08.2023 14:53
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Nijer'de Darbe Destekçileri Fransa'ya Karşı Gösteri Düzenledi

Başkent Niamey ve Zinder'de Gösteriler

Başkent Niamey ve başkente 800 kilometre mesafedeki Zinder kentinde darbe destekçileri, Nijer'in Fransa'dan bağımsızlığını kazanmasının 63. yıl dönümü vesilesiyle sokağa çıktı. Niamey'deki Concercation Meydanı'nda toplanan göstericiler, Fransa'nın ülkeden ayrılmasını talep etti ve cuntaya desteklerini yineledi. Ellerinde 'Fransa defol', 'Yaşasın cunta' yazılı dövizler taşıyan kalabalık arasında Rusya bayrakları da dikkati çekti. Zinder'deki göstericiler de Fransa karşıtı slogan attı.

ECOWAS'ın Verdiği Süre

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), askeri cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum'un serbest kalması ve yeniden görevine dönmesi için bir hafta süre vermişti. ECOWAS, bu süre zarfında taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini duyurmuştu.

Diğer Batı Afrika Ülkelerinin Tepkisi

Yönetimde askerlerin olduğu Burkina Faso ve Mali, Nijer'e askeri müdahalenin kendilerine savaş açmak anlamına geldiği konusunda ECOWAS'ı uyarmıştı. Senegal, Fildişi Sahili, Benin ve Nijerya ise ECOWAS'ın askeri müdahalesini destekleyeceklerini açıklamıştı.

ABD ve Fransa'nın Rolü

Nijer'de, Fransa'nın 1500 ve ABD'nin de yaklaşık 1000 askeri bulunuyor. Fransa, Nijer'deki cuntadan Fransa'nın diplomatik temsilciliklerinin korunması talebinde bulunmuştu. Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, darbenin dünya için yıkıcı sonuçlar doğuracağını belirterek uluslararası toplum ve ABD'den yardım istedi.