Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Öğrencilere Destek Ödemesi Başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, çocukları okula giden ailelere destek ödemelerinin Ekim ayında başladığını duyurdu. Başvuru yapmayanlar için ise başvuru açıklaması yapıldı. Destek ödemesi, çocuğun okuduğu sınıfa göre değişmektedir. Başvuru şartları ise belirli kriterlere dayanmaktadır. Değerlendirme sürecinde ailenin ekonomik ve sosyal şartları göz önünde bulundurulmaktadır.

Yayın Tarihi: 16.10.2023 15:50
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Öğrencilere Destek Ödemesi Başladı

Son dakika: Öğrencilere destek ödemesi başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Göktaş yaptığı açıklamada ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteye giden çocuğu olan ailelere destek ödemelerinin Ekim ayında hesaplarına yattığını bildirirken henüz başvuru yapmayanlar için ise başvuru açıklaması geldi. Bakan Göktaş yaptığı açıklamada 2023 yılı Ekim ayında SED ödemeleri kapsamında çocuğu okula gidenlere toplamda 580 milyon liralık ödeme yapıldığını bildirdi. E devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşlara söz konusu destek ödemeleri Kasım ayında da devam edecek. Çocukların temel gereksinimlerini ve eğitim giderlerinin karşılanması için çocukların ailelerine destek ödemelerinin yattığını söyleyen Bakan Göktaş, şu bilgileri paylaştı: “Sosyal ve Ekonomik Destek ödemesiyle aileleri yalnız bırakmıyoruz. SED ile ailelerin, çocuklarının temel gereksinimlerini ve eğitim giderlerini karşılıyoruz. Bu doğrultuda SED hizmetinden yararlanan çocuklarımız için ailelerin hesaplarına Ekim 2023 ödemesi olarak toplam 580 milyon TL yatırdık”

Kime Ne Kadar Ödenecek?

Destek ödemesi, çocuğun kaçıncı sınıfta okuduğuna göre değişmektedir. Söz konusu destek ödemesinin miktarları şu şekildedir:

  • Okul öncesi: 2422 TL
  • İlkokul-ortaokul: 3622 TL
  • Lise: 3874 TL
  • Üniversite: 4359 TL

Kimler Başvuru Yapabilir?

Başvuru şartları ise şu şekilde açıklandı:

  1. Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
  2. Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
  3. Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
  4. Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Değerlendirme Nasıl Yapılıyor?

Değerlendirme ise şu şekilde yapılıyor: Başvuru sonrası aile hakkında araştırma ve inceleme yapılır. Ailenin ekonomik ve sosyal şartları değerlendirilirken bölgesel şartlar, ailenin yaşadığı çevre, sosyal destek sistemleri, ailenin gelirleri, çocukların aile içindeki yeri, okula devam durumları, çocukların korunma ihtiyacı içinde olup olmadıkları, ailenin sorunlar ile başa çıkma kabiliyeti, aile içinde bireylerin iletişimleri, yaşanılan yerin fiziki koşulları gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. SED kapsamında olmadığı değerlendirilen kişilere sözlü veya yazılı ortamda bilgi verilmektedir. Başvuru sonrası yapılan inceleme sonucu uygun görülmeyen ailelere, yönetmelik kapsamı dışında olan yetişkinlere ve çocuğu olmayan ailelere, SED desteği verilememekte bu aileler ayni ve nakdi yardıma ihtiyaç duyuyor iseler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönlendirilmektedir.