Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Otomotiv Sektöründeki Grevlerde Şirketler İşten Çıkarma Yoluna Başvuruyor

Otomotiv sektöründeki grevlere karşı şirketler işten çıkarma yoluna başvuruyor. Chrysler'in sahibi Stellantis ve General Motors, grev nedeniyle birçok işçiyi geçici olarak işten çıkardı. Grevin devam etmesiyle birlikte toplam işten çıkarılan işçi sayısı artmaktadır.

Yayın Tarihi: 25.10.2023 13:21
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Otomotiv Sektöründeki Grevlerde Şirketler İşten Çıkarma Yoluna Başvuruyor

Otomotiv Sektöründeki Grevlerde Şirketler İşten Çıkarma Yoluna Başvuruyor

Otomotiv sektöründeki grevlere karşı şirketler de işten çıkarma kozunu kullanmaya başladı. Chrysler'in sahibi Stellantis, Michigan'da 525 işçiyi daha geçici olarak işten çıkardı. General Motors da Ohio'da Birleşik Otomobil İşçileri grevi nedeniyle 139 kişiyi daha işten çıkardığını açıkladı. Stellantis, 15 Eylül'den bu yana süren grev nedeniyle şu ana kadar 2045 çalışanını işten çıkardı. GM ise 2460 kişiyi grevden bu yana işten çıkardı.

UAW den yapılan açıklamada, Teksas eyaletinin Arlington kentinde 5 bin sendika üyesi işçinin, Ayağa Kalk olarak adlandırılan greve katıldığı bildirildi. Açıklamada, işçilerin GM nin en büyük ve en çok para kazandıran fabrikasında üretimi durdurduğu aktarıldı. Söz konusu fabrikada GM nin Chevy Tahoe, Chevy Suburban, GMC Yukon ve Cadillac Escalade gibi en karlı araçlarından bazılarının üretildiği belirtilen açıklamada, grev kararının GM nin üçüncü çeyrek bilançosunu açıklamasından saatler sonra geldiğine işaret edildi.

Açıklamada, GM nin karının Wall Street in beklentilerini aşmasına rağmen şirketin son teklifinin sendika üyelerini elde edilen karlar için ödüllendirmekte başarısız olduğu ifade edildi. GM nin yıllardır düşen reel ücretlerin ve standartların işçilere verdiği zararı onarmak için daha fazlasını yapabileceğinin açık olduğu vurgulanan açıklamada, otomotiv işçilerinin grevi 6 ıncı haftasına yaklaşırken GM, Ford ve Stellantis den oluşan üç büyük otomobil üreticisine karşı grev yapan UAW üyelerinin toplam sayının 45 binin üzerine çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, Ford, GM ve Stellantis in son 10 yılda Kuzey Amerika da çeyrek trilyon dolar kar elde ettiği, üç büyük otomobil üreticisinin bu yılın sadece ilk 6 ayında karının toplam 21 milyar doları bulduğu ancak yine de şirketlerin işçilere kazandıkları rekor karlardan adil bir pay verecek sözleşmeler yapmayı hala reddettiği aktarıldı.

GM nin dün açıkladığı bilançosuna göre, şirketin net karı bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,3 azalarak 3,1 milyar dolar oldu. Şirketin geçen yılın üçüncü çeyreğinde 2,25 dolar olan hisse başına karı ise bu yılın aynı döneminde 2,20 dolar olarak kaydedildi. Otomobil üreticisinin geliri ise aynı dönemde yüzde 5,4 artarak 44,1 milyar dolara yükseldi. Şirketin karı söz konusu dönemde kaydedilen düşüşe rağmen piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

UAW nin Ford, GM ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin işçinin yeni sözleşmesine yönelik görüşmelerinden mevcut sözleşmenin bitiş tarihi olan 14 Eylül itibarıyla anlaşma çıkmaması sonrasında yaklaşık 13 bin işçi Michigan, Missouri ve Ohio daki 3 fabrikada greve gitme kararı almıştı. Böylece üç büyük otomobil üreticisini hedef alan otomotiv işçilerinin grevi, 15 Eylül de başlamış ve sendikanın 88 yıllık tarihinde ilk defa 3 otomobil fabrikasının işçileri birlikte greve gitmişti. Sendika, bu zamana kadar 22 eyalette 8 montaj fabrikası ve 38 parça dağıtım merkezini kapsayacak şekilde grevi genişletmişti. Son olarak sendika, üç büyük otomobil üreticisine karşı başlattığı grev kapsamında dün Stellantis in Sterling Heights montaj tesisindeki 6 bin 800 üyesinin daha greve gittiğini duyurmuştu.

Öte yandan, Michigan merkezli ekonomik danışmanlık firması Anderson Economic Group (AEG) Ayağa Kalk grevine ilişkin son analizinde, grevin maliyetinin 5 haftada 9,3 milyar doları geçtiğini bildirmişti.