Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Petrol Fiyatları Yükselişe Geçti, Motorin Zam Bekleniyor

Uluslararası piyasalarda mart ayından bu yana en kötü haftalık kaybını gerçekleştiren petrol fiyatları, İsrail-Hamas çatışmasıyla yeniden yükselişe geçti. Petrol pazartesi günü aldığı kazançları son 3 günde silerken, akaryakıt fiyatlarında indirim yerini zamma bırakıyor. Sektör kaynaklarının aktardığına göre son olarak 3 TL'ye yakın indirim yapılan motorin yeniden zam hattına girdi.

Yayın Tarihi: 13.10.2023 06:56
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Petrol Fiyatları Yükselişe Geçti, Motorin Zam Bekleniyor

Uluslararası piyasalarda mart ayından bu yana en kötü haftalık kaybını gerçekleştiren petrol fiyatları, İsrail-Hamas çatışmasıyla yeniden yükselişe geçti.

Petrol pazartesi günü aldığı kazançları son 3 günde silerken, akaryakıt fiyatlarında indirim yerini zamma bırakıyor. Sektör kaynaklarının aktardığına göre son olarak 3 TL'ye yakın indirim yapılan motorin yeniden zam hattına girdi.

PETROL KAYIPLARINI ARTIRDI

Fed'in faiz artırımlarını henüz sonlandırmadığına dair artan kaygılarla güçlenen dolar karşısında baskılanan ve bu nedenle geçen hafta yüzde 10 kayıp yaşayan petrol fiyatları hafta başında jeopolitik risklerle yeniden yükselişe geçti. ABD ham petrolün varil fiyatı savaş riskinin piyasalara dönüşü ile 86 doları aşarken, Brent petrol varil fiyatı ise yüzde 4 yükselişle 87,95 dolara yükseldi.

Petrol fiyatları, Pazartesi günü İsrail ve Hamas çatışmasında yaşanan tüm yükselişi bir aşamada silerek, çatışmanın yayılacağına dair korkuların hafiflemesi ve ABD sanayi verilerinin stoklarda artışa işaret etmesiyle üçüncü günde de düştü.

ABD ham petrolü, Çarşamba günü düştükten sonra varil başına 83 doların altına geriledi. Brent Petrol ise 85 dolara indi.

UEA'DAN PETROLE TALEP YOK MESAJI

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün ardından Uluslararası Enerji Ajansı (UEA), Eylül ayına ilişkin 'Petrol Piyasası Raporu'nda, dikkat çeken mesajlar verdi. UEA petrol fiyatlarının varil başına neredeyse 100 dolara çıkmasının ardından yaşadığı düşüşün talebin azaldığına işaret ettiğini belirtti. Raporda, 'Kur etkileri ve sübvansiyonların kaldırılması yakıt fiyatlarını artırdığı için talep erozyonu, gelişmekte olan piyasaları daha da sert vurdu.' ifadeleri kullanıldı.

AKARYAKITA İNDİRİM SON BULDU, MOTORİN ZAM HATTINDA

Ekim ayına LPG'ye yapılan 70 kuruşluk zamla başlayan akaryakıt fiyatları, benzin ve motorine yapılan indirimlerle devam etmişti. 5 Ekim Çarşamba günü 2 lira 10 kuruş indirim yapılan benzine 6 Ekim Perşembe günü 1 lira 17 kuruşluk ikinci bir indirim daha yapıldı. Motorinin litresinde de 2 lira 92 kuruş indirime gidildi. Akaryakıt fiyatlarında yaşanan indirim furyası petrol fiyatlarında hafta başında yaşanan yükselişle tersine dönmesi bekleniyor.

Sektör kaynaklarının aktardığı bilgilere göre motorin yeniden zam hattına yaklaştı. Zam miktarı ve tarihi ise şuan için net değil.

09 EKİM PAZARTESİ GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

İSTANBUL AVRUPA YAKASI AKARYAKIT FİYATLARI
İstanbul benzin fiyatı: 33,47 TL
İstanbul motorin fiyatı: 37,23 TL
İstanbul LPG fiyatı (Otogaz): 17,94 TL

İSTANBUL ANADOLU YAKASI AKARYAKIT FİYATLARI
İstanbul benzin fiyatı: 33,42 TL
İstanbul motorin fiyatı: 37,23 TL
İstanbul LPG fiyatı (Otogaz): 18,39 TL

ANKARA AKARYAKIT FİYATLARI
Ankara benzin fiyatı: 34,08 TL
Ankara motorin fiyatı: 37,80 TL
Ankara LPG fiyatı (Otogaz): 18,30 TL

İZMİR AKARYAKIT FİYATLARI
İzmir benzin fiyatı: 34,17 TL
İzmir motorin fiyatı: 37,95 TL
İzmir LPG fiyatı (Otogaz): 18.00 TL