Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Pimco, küresel ekonomide sert inişe karşı hazırlık yapıyor

Dünyanın en büyük aktif tahvil fonunu yöneten Pimco, küresel ekonomide daha sert bir inişe karşı hazırlık yaptığını açıkladı. Pimco'nun CIO'su Daniel Ivascyn, merkez bankalarının enflasyonla mücadele sırasında resesyondan kaçınabilme yetenekleri konusunda aşırı iyimser olduğunu belirtti. Ivascyn ayrıca faiz artışlarının etkisinin beş, altı ay gecikebildiğini ve ekonomik görünüme yönelik risklerin artacağını söyledi. Tahvil yatırımında düşük riskli, yüksek notlu devlet ve şirket tahvillerini tavsiye eden Pimco, enflasyon probleminin ciddi olduğunu ve faiz indirmelerinin daha zor olacağını vurguladı.

Yayın Tarihi: 03.07.2023 09:59
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Pimco, küresel ekonomide sert inişe karşı hazırlık yapıyor

Dünyanın en büyük aktif tahvil fonunu yöneten Pimco küresel ekonomide “daha sert” inişe karşı hazırlık yaptığını açıkladı.

Yaklaşık 1,8 trilyon doları yöneten Pimco’nun CIO’su Daniel Ivascyn piyasaların merkez bankalarının enflasyonla mücadele sırasında resesyondan kaçınabilme yetenekleri konusunda aşırı iyimser olduğunu söyledi.

Financial Times’a konuşan Ivascyn faiz artışlarının etkisinin hissedilmesinin beş, altı ay gecikebildiğini belirtti ve “Daha fazla sıkılaşma oldukça gecikme etkisi üzerindeki belirsizlik daha da artacak ve ekonomik görünüme yönelik riskler büyüyecek” diye konuştu.

Ivascyn enflasyon probleminin çok ciddi olduğunu belirterek merkez bankalarının faiz indirmelerinin daha zor olacağını söyledi.

Pimco kurum olarak “yumuşak iniş” senaryosunu beklese de tahvil yatırımında düşük riskli, yüksek notlu devlet ve şirket tahvillerini tavsiye ediyor.