Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Rusya, Avrupa'nın Doğal Gaz Tedarikini Kapatması Sonucunda 42 Milyon Kişi Soğukta Kaldı

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'nın doğal gaz sevkiyatını durdurması sonucu Avrupa'da 42 milyon kişi evini ısıtamadı. AB ülkelerinde evini yeterince ısıtamayanların oranı bir önceki yıla göre yüzde 2,4 arttı. Öte yandan, MİT PKK/YPG örgüt yöneticisine yönelik bir operasyon gerçekleştirdi.

Yayın Tarihi: 11.09.2023 16:49
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Rusya, Avrupa'nın Doğal Gaz Tedarikini Kapatması Sonucunda 42 Milyon Kişi Soğukta Kaldı

Rusya Avrupa'nın doğal gaz vanasını kapatmıştı

Rusya-Ukrayna savaşı öncesi Avrupa'nın en büyük doğal gaz tedarikçisi olan Rusya, savaşla birlikte gaz sevkiyatını büyük oranda durdurdu. Yapılan bir araştırma sonucu AB ülkelerinde geçtiğimiz kış, 42 milyon kişi evini ısıtamadı. Geçen kış evini ısıtamayanların oranı bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,4 yükseldi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB üyesi ülkelerde 2022 yılında evlerin ısınması ile ilgili yapılan araştırmanın sonucunu yayımladı.

EVİNİ ISITAMAYANLARIN SAYISI YÜZDE 2,4 YÜKSELDİ

Evini ısıtamayanların sayısındaki hızlı artış dikkati çekti. Geçen kış evini ısıtamayanların oranı bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,4 yükseldi. AB ülkeleri arasında evini ısıtamayanların oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 22,5 ile Bulgaristan oldu. Bulgaristan'ı, yüzde 19,2 ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), yüzde 18,7 ile Yunanistan, yüzde 17,5 ile Portekiz ve Litvanya, yüzde 17,1 ile İspanya ve yüzde 15,2 ile Romanya izledi. Evini yeterince ısıtamayanların oranı Fransa'da yüzde 10,9, İtalya'da yüzde 8,8, Almanya'da yüzde 6,6 ve Hollanda'da yüzde 5,3 olurken, söz konusu oranın en düşük olduğu ülkeler ise yüzde 1,4 ile Finlandiya, yüzde 2,1 ile Lüksemburg, yüzde 2,6 ile Slovenya ve yüzde 2,7 ile Avusturya oldu.

AB'NİN EN BÜYÜK DOĞAL GAZ TEDARİKÇİSİ RUSYA'YDI

Rusya-Ukrayna Savaşı öncesi AB'nin en büyük doğal gaz tedarikçisi Rusya konumundaydı. Savaşla birlikte Rusya'dan Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatı büyük ölçüde düştü. Avrupa'da gaz ve elektrik fiyatları hızla yükseldi ve AB genelinde enerji krizi başladı.

MİT, PKK/YPG Örgüt Yöneticisine Yönelik Operasyon Gerçekleştirdi

MİT, özellikle Suriye sınırında bulunan birliklerimize saldırı ve eylem planlamak üzere eğitim veren örgüt yöneticilerine yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdı. PKK/YPG son dönemde eğitim faaliyetlerine ağırlık vererek kaybettiği kadroların yerine yenilerini yetiştirmeyi amaçlamaktaydı. Bu kapsamda MİT, kaynaklarını devreye sokmak suretiyle Amude’deki eğitim sorumlusu Serhat Serhildan kod Muhtesim Akyürek’i yakın takibe aldı.

SAHA AJANLARINA OPERASYON TALİMATI VERİLDİ

Muhtesim Akyürek’in, Amude’de eğitim faaliyetleri içerisinde sorumlu düzeyde görev aldığını öğrenen MİT, örgüt yöneticisinin temas ve faaliyetlerini sahadaki kaynakları vasıtasıyla anbean takip etti. Serhat Serhildan kod Muhtesim Akyürek’i etkisiz hale getirmek üzere hassas bir planlama yapan MİT, sahadan elde ettiği istihbarat ve verileri analiz ederek operasyon kararı aldı. Alınan kararın ardından MİT, saha ajanlarına verdiği talimat neticesinde Serhat Serhildan kod Muhtesim Akyürek’i düzenlediği başarılı bir operasyonla etkisiz hale getirdi.

SERHAT SERHİLDAN KOD MUHTESİM AKYÜREK KİMDİR?

2015 yılında örgütün kırsal yapılanmasına katılan Muhtesim Akyürek, bu süreçte ideolojik ve silahlı eğitim aldı. Akabinde Suriye’de faaliyetlerini sürdüren Muhtesim Akyürek örgüt bünyesindeki eylem ve silahlı eğitim sorumlularındandı. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre Serhat Serhildan kod Muhtesim Akyürek, PKK/YPG’nin eğitim faaliyetleri bakımından önemli bir örgüt yöneticisiydi. Söz konusu örgüt mensubunun etkisiz hale getirilmesiyle PKK’nın bölgedeki eğitim faaliyetlerin sekteye uğrayacağı belirtiliyor.