Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Rusya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne Karşı Tepki Gösterdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde bir Rus gazetecinin gözaltına alınması ve bir Rus diplomatın yaralanmasının ardından açıklama yayımladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “kabul edilemez ve provokatif” olarak nitelendirilen eylemler nedeniyle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Moskova Büyükelçisi Kipros Yorgalis’in bakanlığa çağrıldığı duyuruldu.

Yayın Tarihi: 07.10.2023 00:24
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Rusya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne Karşı Tepki Gösterdi

Rusya Dışişleri Bakanlığından Açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) bir Rus gazetecinin gözaltına alınması ve bir Rus diplomatın yaralanmasının ardından açıklama yayımladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “kabul edilemez ve provokatif” olarak nitelendirilen eylemler nedeniyle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Moskova Büyükelçisi Kipros Yorgalis’in bakanlığa çağrıldığı duyuruldu. Yorgalis’e, GKRY’de Rossiyskaya Gazeta muhabiri Alexander Gasyuk’un gözaltına alınması ve Rusya’nın GKRY Büyükelçiliği’nde çalışan bir diplomatın güvenlik güçlerince şiddet uygulanarak yaralanması nedeniyle Rusya tarafından nota verildiği iletildi. Bakanlık açıklamasında ayrıca, Kıbrıslı yetkililerden resmi bir özür talep edildiği belirtilirken, gazetecinin derhal serbest bırakılması ve olayla ilgili bir açıklama yapılması istendi.

Provokasyon İddiası

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, GKRY'nin 'Moskova Büyükelçisi' Kipros Yorgalis'in Bakanlığa çağrıldığı bildirildi. Açıklamaya göre, GKRY'de 'Rossiyskaya Gazeta' muhabiri Alexander Gasyuk'un gözaltına alınması ve Rusya'nın GKRY Büyükelçiliği'nde çalışan bir diplomatın güvenlik güçlerince yaralanması hadiseleri nedeniyle Yorgalis'e Rusya'nın notası iletildi. Yorgalis'e Rus gazetecinin derhal serbest bırakılması ve yaşanan olaya ilişkin resmi özür beklendiği belirtildi. Açıklamada, 'Bu provokasyonun organize edilmesinde Batılı istihbarat teşkilatlarının parmağı olduğuna inanmak için nedenler bulunmaktadır.' ifadesi kullanıldı.