Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Çin'deki Forumda Konuştu

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Çin’de düzenlenen bir forumda yaptığı konuşmada Ukrayna'daki savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve Batının Ukrayna'yı Asya-Pasifik bölgesine yaymak istediğini söyledi.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 15:29
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Çin'deki Forumda Konuştu

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Çin’de 10. Pekin Xiangshan Forumuna katıldı.

Forumda yaptığı konuşmada Ukrayna’daki savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şoygu, 4 Haziran’da Batı tarafından desteklenen Ukrayna karşı saldırısının başlangıcından bu yana Kiev’in 90 binden fazla askeri öldü ve yaralandı. Ukrayna, yaklaşık 600 tank ve bin 900 zırhlı aracını kaybetti. Aynı zamanda savaş alanında taktik açıdan önemli hiçbir başarı elde edemedi dedi.

Rus ordusunun özel askeri operasyon bölgesindeki görevini düzenli ve kararlı bir şekilde yerine getirmeye devam edeceğini belirten Şoygu, Batının Ukraynadaki çatışmayı Asya-Pasifik bölgesine yaymak istediğini söyledi. NATOnun bölgedeki silahlanma yarışını teşvik ettiğini, askeri varlığını, askeri tatbikatlarının sayısını ve ölçeğini artırdığını ifade eden Şoygu, ABD’nin füze fırlatma konusunda Rusya ve Çine karşı Tokyo ve Seul ile bilgi alışverişi yapmayı planladığını kaydetti. Şoygu, ayrıca ABD’yi iklim değişikliğini ve doğal afetleri insani müdahaleler için gerekçe olarak kullanmaya çalışmakla suçladı.

Ukrayna, haziran ayında topraklarındaki Rus ordusuna karşı geniş çaplı saldırı başlatmış, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 3 ay sonra Ukrayna’nın saldırılarının başarısız olduğunu açıklamıştı.