Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Siyah Çayın Şaşırtıcı Faydaları

Dünya’da her 5 kişinden 3’ünün her gün tükettiği çay, hakkında herkesi şaşırtan yeni bir gerçek araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Yapılan bilimsel araştırmalarda siyah çayın yüksek oranda kafein içermesi sağlık üzerinde gayet olumlu bir etki bıraktığını ortaya koydu. Siyah çayın içindeki kafein kanserli hücrelerin iki kat oranda azaltmakta, hatta kanserli hücrelerin oluşmalarını engelliyor. Siyah çayın faydaları arasında bağırsak sağlığını koruması, kolesterolü dengelemesi ve kanserli hücrelerin aktivasyonunu durdurması bulunmaktadır.

Yayın Tarihi: 17.10.2023 12:54
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Siyah Çayın Şaşırtıcı Faydaları

Dünya’da her 5 kişinden 3’ünün her gün tükettiği çay, hakkında herkesi şaşırtan yeni bir gerçek araştırmalar sonucu ortaya çıktı.

Yapılan bilimsel araştırmalarda siyah çayın yüksek oranda kafein içermesi sağlık üzerinde gayet olumlu bir etki bıraktığını ortaya koydu. Özellikle çayın sağlık açısından etkisi uzmanları dahi şaşırttı.

Kanseri önlüyor

Akşam’da yer alan haberde, siyah çayın içindeki kafein kanserli hücrelerin iki kat oranda azaltmakta, hatta kanserli hücrelerin oluşmalarını engelliyor. Siyah çayın kansızlığı neden olduğunu dair ortaya atılan haberler hususunda ise uzmanlar bu durumun şekerli ve dengesiz tüketilen çayın buna neden olduğunu belirtti.

Siyah çayın faydaları nelerdir?

Siyah çay içerisindeki polifoneller bakımından zengin olması bağırsaklardaki zararlı bakterileri kolayca vücuttan atamasının sağlıyor. Bağırsaklarda antimikrobiyal etkisine neden olan siyah çay, sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar.

Siyah çay kandaki hücreleri etkilemez aksine kafein sayesinde hücrelerin yoğunluğu yükselir. Ancak şekerli tüketildiğinde demir mineralinin emzimlenmesini yavaşlatır. Bu nedenle siyah çayın şekersiz tüketilmesi öneriliyor.

Kolesterolü ve kandaki yağ oranını dengelediğinden aniden oluşma ihtimali olan inme riskini azaltır. Damar yollarındaki yağlanmayı engeller. Bu sayede damarların tıkanmasının önüne geçer.

En büyük faydası ise kanserli hücrelerin aktivasyonunu anında durdurduğudur. Siyah çay, hücrelerin deforme olmasını engeller. Bunu da kafein sayesinde yapar. Sinir hücrelerini güçlendirerek vücudun daha dinç olmasını sağlar.