Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Sonatrach ve BOTAŞ Arasında Sıvılaştırılmış Doğal Gaz Ticareti Görüşüldü

Sonatrach Genel Müdürü Reşit Haşişi ve BOTAŞ Genel Müdürü Abdulvahit Fidan'ın Cezayir'de bir araya gelerek sıvılaştırılmış doğal gaz ticareti hakkında görüştüğü belirtildi. İki taraf, mevcut ticari ilişkileri ele aldı ve ilişkilerini güçlendirmek için yeni iş imkanlarını keşfetme konusunda mutabakata vardı. Cezayir, Türkiye'ye yıllık 5,4 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz tedarikine devam edecek.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 10:44
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Sonatrach ve BOTAŞ Arasında Sıvılaştırılmış Doğal Gaz Ticareti Görüşüldü

Sonatrach ve BOTAŞ Arasında Sıvılaştırılmış Doğal Gaz Ticareti Görüşüldü

Sonatrach'tan yapılan yazılı açıklamada, Sonatrach Genel Müdürü Reşit Haşişi ile BOTAŞ Genel Müdürü Abdulvahit Fidan'ın Cezayir'de bir araya geldiği belirtildi. Açıklamada, görüşmede iki tarafın Sonatrach ile BOTAŞ arasında sıvılaştırılmış doğal gaz alım satımına ilişkin sözleşmeler çerçevesinde mevcut uzun vadeli ticari ilişkileri ele aldığı kaydedildi.

Yeni İş İmkanlarını Keşfetme

Tarafların ilişkilerini güçlendirme konusunda mutabakata vardıklarına vurgu yapılan açıklamada, Haşişi ile Fidan'ın bu vesileyle ortaklıklarını genişletme ve yeni iş imkanlarını keşfetme konusunda görüş alışverişinde bulunduğu aktarıldı.

Yıllık 5,4 Milyar Metreküpe Ulaşan Miktarında Sıvılaştırılmış Doğal Gaz

Açıklamada, Sonatrach'ın 1988 yılından bu yana BOTAŞ'a sıvılaştırılmış gaz tedarik ettiği hatırlatılarak, Cezayir'in 2020 yılında Türkiye'ye yıllık 5,4 milyar metreküpe ulaşan miktarda sıvılaştırılmış doğal gaz tedarikine ilişkin sözleşmeyi 2024 yılına kadar uzatma kararı aldığı vurgulandı. Sonatrach Genel Müdürü Haşişi, geçen hafta, İtalya'daki bir enerji konferansında şirketin gaz üretiminin 130 milyar metreküp olduğunu, bunun 45 milyarının iç tüketime, geri kalanının ise ihracata ayrıldığını söylemişti.