Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Sudan'da Devam Eden Çatışmalar Hakkında Açıklama

Sudan'da devam eden çatışmalar hakkında Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Abdulfettah el-Burhan açıklama yaptı. Burhan, savaşın kendilerine dayatıldığını ve Sudan'ı yok etmek isteyen bir grup olduğunu belirtti. Ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasındaki çatışmaların sona erdirilmesi için çalıştıklarını ifade eden Burhan, barışın ülkenin onurunu ve egemenliğini koruyan bir barış olması gerektiğini vurguladı. Sudan'da devam eden çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetti ve milyonlarca kişi yerinden edildi.

Yayın Tarihi: 01.10.2023 19:49
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Sudan'da Devam Eden Çatışmalar Hakkında Açıklama

Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Abdulfettah el-Burhan, Sudan'daki çatışmalar hakkında konuştu

Egemenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre, Sudan'daki Geçici Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, 'Bu savaş bize dayatıldı ve biz bunu seçmedik. Sudan'ı yok etmek isteyen bir grup var.' şeklinde konuştu.

Ülkenin kuzeyinde Nil Nehri eyaletindeki Atbera’da askerlere hitap eden Burhan, 'Savaşı sona erdirme yolunda ilerliyoruz.' dedi.

Burhan, Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında nisan ortasından bu yana devam eden çatışmalara atıfta bulunarak, 'Bu savaşı ve devlete sirayet eden bu kanseri sona erdirme yolunda ilerliyoruz.' ifadesini kullandı.

Ordunun hiçbir parti ya da grubun vesayeti altında olmadığını vurgulayan Burhan, 'Halkın silahlı kuvvetleri etrafında toplanması sayesinde onur mücadelesinde zafer kazanacağımızdan eminiz. Hiç kimse barışı reddetmez ama bu, ülkenin onurunu, gururunu ve egemenliğini koruyan bir barış olmalıdır.' diye konuştu.

Sudan'da Ordu ile HDK Arasındaki Çatışmalar

Doğu Afrika ülkesi Sudan'da 15 Nisan'da ordu ve HDK arasında çatışmalar başlamıştı.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre en az 5 bin kişinin hayatını kaybettiği, 12 bin kişinin yaralandığı ve halen süren çatışmalar nedeniyle 5 milyondan fazla kişi yerinden edildi.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, 6 Eylül'de, devlete karşı isyan ettiği, vatandaşlara karşı ağır ihlallerde bulunduğu ve ülkenin altyapısını kasıtlı olarak sabote ettiği gerekçesiyle paramiliter HDK'yi feshetme kararı almıştı.

Burhan, uluslararası topluma, orduyla nisan ortasından beri çatışan HDK'yi 'terörist grup' olarak kabul etmesi çağrısında bulunmuştu.