Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Suudi Arabistan Savunma Bakanı ABD'ye Ziyaret Ediyor

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman, Pazartesi günü ABD'ye yapacağı ziyarette üst düzey yetkililerle görüşecek. Ziyaretin amacı ve içeriği hakkında bilgi sahibi üç kaynak, ziyaretin uzun süredir planlandığını belirtti. Ziyaret sırasında Savunma Bakanı'nın Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı, Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı ve senatörlerle görüşmesi bekleniyor. Ayrıca, Suudi Arabistan'ın İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin tutumu ve normalleşme sürecindeki son gelişmeler de makalede yer alıyor.

Yayın Tarihi: 29.10.2023 17:00
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Suudi Arabistan Savunma Bakanı ABD'ye Ziyaret Ediyor

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman, üst düzey yetkililerle görüşmek üzere Pazartesi günü ABD başkenti Washington'ı ziyaret edecek.

Ziyaret hakkında bilgi sahibi üç kaynak ABD'li haber kaynağı Axois'e ziyaretin uzun süredir planlandığını söyledi. Savunma Bakanı'nın Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Savunma Bakanı Lloyd Austin, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve birkaç senatörle görüşmesi bekleniyor.

İsrail-Hamas Çatışması ve Suudi Arabistan'ın Tutumu

ABD Başkanı Joe Biden ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Salı günü yaptıkları telefon görüşmesinde İsrail-Hamas arasında genişleyen çatışmayı ve bunun önlenmesinin yollarını ele almıştı. Suudi Arabistan, İsrail'in ağır bombardımanı altındaki Gazze'de sivillerin hedef alınmasını ve "uluslararası hukukun alenen ihlal edilmesini" kınayan Arap ülkeleri arasında yer almıştı.

Normalleşme Süreci ve Son Gelişmeler

7 Ekim'de savaşın patlak vermesinden hemen önce İsrail ile Suudi Arabistan arasında ABD öncülüğünde bir normalleşme süreci yürütülüyordu. Savaşın başlamasının ardından Suudi Arabistan, İsrail ile normalleşme sürecini "askıya aldı" ve bunu ABD'li yetkililere bildirdi.