Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Suudi Arabistan ve Rusya'nın Petrol Arzı Kesintilerini Uzatmasıyla Ham Petrol Fiyatları Yükseldi

Geçtiğimiz hafta Brent ham petrolü geçen Kasım ayından bu yana ilk kez varil başına 90 doların üzerine çıktı ve WTI da 11 ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Suudi Arabistan ve Rusya, petrol arzı kesintilerini yıl sonuna kadar uzatacaklarını söylediler. Bu hamleyle birlikte ABD-Suudi ilişkilerinin dayandığı ip daha da inceldi ve yıprandı. Akaryakıt fiyatları artıyor ve ekonomiyi tehdit ediyor. Bu durum, ABD-Suudi ilişkilerinin daha da bozulmasına neden olabilir.

Yayın Tarihi: 15.09.2023 00:15
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Suudi Arabistan ve Rusya'nın Petrol Arzı Kesintilerini Uzatmasıyla Ham Petrol Fiyatları Yükseldi

Geçtiğimiz hafta Brent ham petrolü geçen Kasım ayından bu yana ilk kez varil başına 90 doların üzerine çıktı ve WTI da 11 ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

Gerekçe: Suudi Arabistan ve Rusya, petrol arzı kesintilerini yıl sonuna kadar uzatacaklarını söylediler. Karar hiç de beklenmedik değildi. Beklenmeyen şey uzatmanın uzunluğuydu. OPEC+'daki en büyük petrol üreticilerinin artık oyun oynamayı bıraktığını öne sürdü. Daha yüksek fiyatlar istiyorlardı ve bunu alacaklardı. Bu hamleyle birlikte ABD-Suudi ilişkilerinin dayandığı ip daha da inceldi ve yıprandı.

ABD'nin SPR hamlesi işe yaramadı

Geçtiğimiz yıl, ABD ve AB'nin Rusya'ya Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle uyguladığı yaptırımların ortasında petrol ve akaryakıt fiyatları yükselirken, Biden yönetimi yükselişi durdurmak için stratejik petrol rezervinden 200 milyon varile yakın ham petrol sattı. Bu da işe yaradı, çünkü geniş yaptırımların Rusya'nın petrol ihracatını etkilemediği ve fiyatların düşmesine neden olduğu ortaya çıktı. Beyaz Saray övgüyü aldı. Şimdi, bir sonraki seçimlere sadece bir yıl kala, fiyatlar bir kez daha yükseldi ve SPR 40 yılın en düşük seviyesinde. Ve Suudiler, önceliklerinin artık denizaşırı dostlarının öncelikleriyle örtüşmediğini açıkça gösterdi.

Akaryakıt fiyatları ekonomiyi tehdit ediyor

Aslında fiyatlar artıyor. Benzin fiyatları arttı ve her ne kadar artış ılımlı olsa da, İşçi Bayramı'ndan sonra benzin talebinin azalması nedeniyle bu artışın varlığı endişe kaynağı olabilir. Ancak daha da kötüsü, Wall Street Journal'ın aktardığı Argus verilerine göre dizel fiyatlarının Mayıs ayından bu yana %40 oranında artması. Wood Mackenzie'nin rafinaj, kimyasallar ve petrol pazarlarından sorumlu başkan yardımcısı Alan Gelder, WSJ'ye şöyle konuştu: 'Dizel, piyasadan çekilen ham petrol türü nedeniyle daha ağır etkileniyor.' 'Suudi petrolü, dizel için daha hafif ham petrollere göre daha yüksek verim sağlıyor. Bu kayıp ekonomiye daha fazla maliyet katıyor.'

ABD-Suudi ilişkileri daha da bozulabilir

Bütün bunlar Suudi-ABD ilişkilerinde daha fazla gerginlik anlamına gelecek ve BRICS'e kabulünün yeterince açık olmaması halinde Suudi Arabistan'ın yeni bir yöne doğru ilerlediği algısını güçlendirecek. Bu gerginlik yakın vadede ABD enerji güvenliği açısından iyiye işaret değil. FT'ye göre bu, Biden'ın 2024 seçimlerindeki şansı açısından daha da kötü bir işaret.