Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Üniversite Öğrencileri Teknolojik Cihaz ve Ücretsiz İnternet Desteğinden Yararlanabilecek

Üniversite öğrencileri, 1 Kasım itibarıyla teknolojik cihaz ve ücretsiz internet desteğinden yararlanabilecek. Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz Ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Destekten yararlanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu destekten faydalanacak öğrenciler, belirli bir süre boyunca cihazı kullanmak zorunda olacaklar.

Yayın Tarihi: 26.10.2023 15:25
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Üniversite Öğrencileri Teknolojik Cihaz ve Ücretsiz İnternet Desteğinden Yararlanabilecek

Üniversite öğrencileri teknolojik cihaz ve ücretsiz internet desteğinden 1 Kasım itibarıyla yararlanabilecek

Üniversite öğrencileri cep telefonu, bilgisayar ve ücretsiz internet desteğinden 1 Kasım itibarıyla yararlanabilecek. 'Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz Ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar' Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve bir yıllık internet desteği sağlanacak.

Bu destek, nihai satış fiyatı 9 bin 500 Türk Lirasını aşmayan mobil telefon cihazlar ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen faturayla yapılan satın alımlarında kullanılacak. İkinci el cihaz satın alımları destek kapsamının dışında tutulacak.

Her öğrencinin bir defaya mahsus olmak üzere kullanabileceği teknolojik cihaz destek tutarı toplamı en fazla 5 bin 500 lira olacak.

Söz konusu öğrenciler için sağlanacak internet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz aylık en fazla 10, yıllık 120 gigabayt olarak verilecek. İnternet desteği, ilgili öğrenci adına kayıtlı bir hatla kullanılabilecek.

Telefonları en az 2 yıl, sadece destekten yararlanan kullanacak

Edinilen mobil telefon cihazlar, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az 2 tam yıl süreyle sadece destekten yararlanan tarafından kullanılacak.

Kararda yer alan şartların ihlalinin veya desteklerden usulsüz yararlanıldığının tespit edilmesi halinde, yararlanılan destek tutarı, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı 'Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'un 51'inci maddesinde belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte destekten yararlanandan geri alınacak.

Karar kapsamında verilen destekler, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesine bu amaçla tahsis edilen ödenekten karşılanacak.

Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulunun görüşü alınarak Gençlik ve Spor Bakanlığınca belirlenecek.

Karar, 1 Kasım'da yürürlüğe girecek.