Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Vatan Partisi Gençlik Kolları Başkanı Samet Kunt, Halk Meydanı Programında İsrail ve Hamas Tartışmalarını Değerlendirdi

Vatan Partisi Gençlik Kolları Başkanı Samet Kunt, Halk Meydanı programında İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaları değerlendirdi. Kunt, Hamas'ın yaptıklarının Atatürk'ün yaptığı şeyler olduğunu savundu. Tartışmaların ardından Kunt, emperyalizme karşı vatanını savunan herkesin Atatürk'ün yaptığını yapıyordur dedi. Programda ayrıca milliyetçilik, demokrasi ve Filistin bağımsızlık mücadelesi de konuşuldu.

Yayın Tarihi: 22.10.2023 00:19
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Vatan Partisi Gençlik Kolları Başkanı Samet Kunt, Halk Meydanı Programında İsrail ve Hamas Tartışmalarını Değerlendirdi

Katıldığı Halk Meydanı programında İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaları değerlendiren Vatan Partisi Gençlik Kolları Başkanı Samet Kunt, Yeniden Refah Partili bir kişinin 'Hamas'ın yaptığı, Atatürk'ün yaptığıdır.' sözlerini hatırlatan İrfan Değirmenci'ye, bu sözleri haklı bulduğunu söyledi.

Değirmenci'nin şaşırması üzerine Kunt, 'Emperyalizme karşı vatanını savunan herkes Atatürk'ün yaptığını yapıyordur.' dedi. Bu sözler üzerine stüdyoda itirazlar yükselirken bir konuk ise 'Bu çok provokatif bir söz.' dedi. Sözlerinin kesildiğini söyleyen Kunt, 'Dün karşımızda olanlar yanımıza gelirse biz 'Hayır söylemeyin' demeyiz.' diye konuştu.

Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Samet Kunt ve TGB Genel Başkanı Kayahan Çetin, Halk TV’de İrfan Değirmenci’nin sunduğu “Halk Meydanı” programına katıldı.

Programda Cumhuriyet’in 100. yılı konusu işlendi. Avukat Celal Ülgen, eski Devlet Bakanı Önay Alpago ve hukukçu Namık Kemal Zeybek’in de konuk olduğu programda gençler, milliyetçilik ve demokrasi tartışmalarına yanıt verdi.

‘EMPERYALİZME, NATO’YA VE İSRAİL’E KARŞI OLMADAN…’

Milliyetçiliği tam bağımsızlıktan ayıran konuşmalara yanıt veren TGB Genel Başkanı Kayahan Çetin, Türk topraklarında devrimlerle gelişmiş bir milliyetçiliğin olduğunu ifade etti. “Türk Devrimi 100 yıllık mı yoksa 75 yıllık mı?” tartışmaları üzerine Türk Devrimi’nin filizlendiği coğrafyaya ve 200 yıllık birikimine işaret eden Çetin, Türk milliyetçiliğinin geliştiği en önemli kanalın antiemperyalizm olduğunu; ABD emperyalizmine, NATO'ya, İsrail'e karşı olmayan ve Türk milletini bu tehditlere karşı birleştirmeyen bir milliyetçiliği kabul etmediklerini söyledi.

‘VATAN PARTİSİ’NİN DÜŞÜNCELERİ HAKİM HALE GELDİ’

Öncü Gençlik Genel Başkanı Samet Kunt, Parti’nin “Tam Bağımsızlık” ve “Üretim Devrimi” programlarını anlattı. Bunun üzerine Celal Ülgen “Kendi fikrinizi ifade edin, Google’a söylediklerinizi yazsam arama motorunda Doğu Perinçek çıkar.” ifadelerini kullandı. Değirmenci de “Arama motoruna Kürt sorunu ve Doğu Perinçek yazarsak Abdullah Öcalan’a verdiğiniz çiçek fotoğrafı çıkacaktır.” dedi. Kunt da örgütsüz bir aydın olmadığını, sözlerinin Doğu Perinçek ile paralellik göstermesinin doğallığını ve gündemin Doğu Perinçek ile Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı olduysa Vatan Partisi’nin düşüncelerinin hakim hale geldiğini ifade etti.

‘HAMAS, ATATÜRK GİBİ EMPERYALİZMLE MÜCADELE EDİYOR’

Tartışmalar Filistin’in Aksa Tufanı Harekatı’yla yürüttüğü bağımsızlık mücadelesine geldi. Filistin halkının bağımsızlık mücadelesini desteklediklerini ve emperyalizme karşı vatanını savunan herkesin Atatürk’ün yapmış olduğunu yaptığını dile getiren Öncü Gençlik Genel Başkanı Samet Kunt, programda hedef oldu.

“Halk Meydanı” programına konuk olan siyasetçiler, “Emperyalizme karşı vatanını savunan Hamas” söyleminden rahatsız oldu. Konuşmacılara karşı çıkan Samet Kunt’un sözü kesilmek istendi.

Hamas’a terör örgütü benzetmesi yapan eski Devlet Bakanı Önay Alpago’ya yanıt veren Kunt şunları söyledi:

‘ATATÜRK GİBİ YAPMANIN GEREĞİ’

HEDEP (HDP, Yeşil Sol’un yeni ismi) tartışmalarına dair Vatan Partisi’nin programında 50 yılı aşkındır emperyalizme karşı tam bağımsızlık ve Üretim Devrimi olduğunu, bu programı savunan kuvvetlerle yan yana gelmekten çekinmediklerini ifade eden Kunt, “Dün Mustafa Kemal, Şeyh Sait ve Seyit Rıza’ya hangi muameleyi yaptıysa bugün Türk Devleti de HEDEP’e aynı muameleyi yapmalıdır. Atatürk gibi yapmanın gereği budur.” dedi.