Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

WhatsApp Üzerinden Gelen Yabancı Numaraların Dolandırıcılık Hikayesi

Son günlerde WhatsApp üzerinden yabancı numaralardan gelen mesaj ve aramalarla ilgili dolandırıcılık hikayesi ortaya çıktı. Yapay zeka kullanılarak gönderilen mesajlarla kişiler dolandırılıyor ve kişisel bilgileri çalınıyor. Bu makalede, dolandırıcılık yöntemi adım adım anlatılmaktadır.

Yayın Tarihi: 17.10.2023 11:22
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

WhatsApp Üzerinden Gelen Yabancı Numaraların Dolandırıcılık Hikayesi

Son günlerde mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden yabancı numaralar tarafından binlerce kişiye mesaj ve aramalar geliyor.

Yurt dışı kodlu telefonlardan gelen mesajların içeriği kullanıcılar tarafından konuşulan konuların başında geliyor. Gelen mesajlarda kullanıcılara iş teklifleri dahil olmak üzere birçok talepte bulunuluyor.

Son dönemde WhatsApp üzerinden kişilerle iletişime geçen yabancı numaralar gündemde. Bu numaralara cevap verilmesi halinde kişisel verilerin çalındığı ve Deepweb’te satıldığı iddiası ortaya atıldı.

YÖNTEM ADIM ADIM NASIL İŞLİYOR?

Uygulama üzerinden hedef seçilen kişiye önce “merhaba” “size iş teklifim var” gibi mesajlar gönderiliyor. Kişi bu mesaja cevap verdiği takdirde ilk etapta bir bedel talep edilmiyor. Böylelikle ilk güven ilişkisi kurulurken, kişilerden istenen iş e-ticaret sitelerinde sahte ürünlere yorum ve beğeni yapılması isteniyor.

Mesajı yapay zeka gönderiyor! İletişime geçilen aslında bir yapay zekâ oluyor. +1 (675) koduyla başlayan telefondan gelen 'Merhaba' mesajına cevap vererek konuşma başlıyor. 'Merhaba' karşılığı gelmeden asıl konuya girmeyip bekleniyor. Görev ve link göndermeden önce Telegram kullanılıp kullanılmadığı soruluyor. İlk başta 3 ürün göndererek beğeni isteniyor ve bunu ekran görüntüsü ile kanıtlamak gerekiyor. WhatsApp konuşması ilk 'işten' sonra Telegram'a yönelerek iletişim için link gönderiliyor.

Beğeniden sonra istenen banka bilgileriyle gerçekten ödeme için para gönderiliyor. Verilen hesaba 50 TL ödendikten sonra yine ekran görüntüsü istenerek yeni linklere yönlendiriliyor. Beğeni yapılacak üç link için 30 TL ödeme yapılacağı belirtilerek, beğeniden sonra ödeme gerçekleşiyor. Yasal olduğunu kanıtlamak adına bir site linki göndererek bu işin profesyonel yapılabileceğini ve günde 28 beğeniyle 600 TL gelir edileceği söyleniyor.

Numaraların nereden bulunduğu, kişisel bilgilerin çalınıp çalınmadığı ya da nerede satıldığı sorusu cevap bulmazken, son yıllarda birçok kurum ve siteye yapılan saldırılarla elde edilen veri hırsızlığıyla kişisel bilgilerimiz her yerde ulaşabilir hale geldi. Sosyal medya, telefonlar, smsler, WhatsApp gibi ulaşım için birçok kanal bulunurken, bilinmeyen numaralardan gelen mesajlara karşılık vermek zor durumlara düşmeye neden olabiliyor.