Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Yurtdışına İltica Eden Türklerin Sayısı Artıyor

Son yıllarda yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlarımızın sayısı rekor seviyeye ulaştı. Almanya'ya yapılan iltica başvurularında Türkler birinci sıraya yükseldi. Türkiye'den Almanya'ya kaçak yollarla giren Türk vatandaşlarının sayısı ise artış gösterdi.

Yayın Tarihi: 02.11.2023 19:39
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Yurtdışına İltica Eden Türklerin Sayısı Artıyor

Son Yıllarda Yurtdışına Çıkmak İsteyen Vatandaşlarımızın Sayısı Rekor Seviyeye Ulaştı

Son yıllarda yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlarımızın sayısı rekor seviyeye ulaştı. Başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri sıklıkla tercih ediliyor. Almanya ise ülkeye iltica edenlerin listesini açıkladı. Listede başı çeken ise Türkler oldu.

Yurtdışına Gitmek İsteyen Vatandaşlarımızın Nedenleri

Başta gençlerimiz olmak üzere birçok vatandaşımız daha iyi hayat koşulları için yurtdışına gitmeye başladı. Yurtdışına giden birçok kişi ise gittiği ülkeye 'iltica' başvurusunda bulunuyor. İltica, bir ülkenin başka bir ülkenin vatandaşına sığınma hakkı tanımasına deniyor. Kişi, iltica talebinde bulunduğunda, bu hakkı kazanırsa talep ettiği ülkenin koruması altına giriyor.

Türkiye'den Almanya'ya İltica Talepleri

Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF) Temmuz ayı verilerini açıklamıştı. 2023 yılının ilk 7 ayında yapılan iltica başvurusu 188 bin 967 olarak duyurulmuştu. İlk 5 ülke ise sırasıyla Suriye, Afganistan, Türkiye, İran ve Irak yer almıştı. Ancak Ekim ayı verilerine göre Türkiye, Suriye, Afganistan, İran ve Irak'ı geride bırakarak birinci sıraya yükseldi.

Türklerin Almanya'ya Kaçak Yollarla Girişi

Sözcü Gazetesi'nden Ali Gülen'in haberine göre, yalnızca Ekim ayı içerisinde 9 bin Türk vatandaşı Alman sınırlarına kaçak yollardan girerek iltica talebinde bulundu. Öte yandan kaçak yollarla ülkeye girip yakalanmayanların sayısının ise belirsiz olduğu açıklandı.

Türklerin Kaçış Nedenleri

Alman Die Welt Gazetesi'nde yer alan haberde 'Türkler birdenbire birinciliğe yükseldi' manşetine yer verildi. Türklerin yoğun olarak ülkeye girdiği yerlerde ise bir rapor hazırlandı. Raporda, Türkler’in kaçışınının iki temel nedeni olarak 'Mart ayında yapılan seçimler' ve 'ülkedeki yüksek enflasyon ve geçim sıkıntısı' gösterildi.

Türkiye'den Almanya'ya İltica Taleplerinde Artış

2023 yılının Temmuz ayı verileriyle 2022 yılının Temmuz ayı verileri karşılaştırıldığında Türkiye'den iltica taleplerinin yüzde 202,9 oranında artış yaşandığı görülüyor. Temmuz ayı verilerinde iltica taleplerinin kabul oranı yaklaşık yüzde 16 olarak bildirilirken Ekim ayı verilerinde kabul oranı yüzde 14 olarak açıklandı.